۲۶ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۳۹
کد خبرنگار: 1072
کد خبر: 83479369
۰ نفر

برچسب‌ها

گزارش یک مرگ؛ داربستی که جان گرفت

تهران- ایرنا- مسئول روابط عمومی مجموعه ورزشی آزادی به صورت کامل در رابطه با فوت عماد صفی یاری و اتفاقات به وجود آمده صحبت کرد.

پرسپولیس و صنعت نفت آبادان آخرین دیدار هفته سوم رقابت های لیگ برتر را برگزار کردند. دیداری که با تک گل محمدحسین کنعانی زادگان به سود سرخپوشان تهرانی تمام شد تا هواداران این تیم با خوشحالی به سمت منازل‌شان بروند. عماد هم یکی از حاضرین بود. با این تفاوت که او باید ابتدا به غرفه پدرش می‌رفت که در ورزشگاه، لوازم ورزشی می فروخت. آنها باید کمی دیرتر به خانه می رفتند. البته بازهم نه، عماد هیچ وقت به خانه بازنگشت.
حدود یک ساعت بعد از پایان مسابقه خبری هولناک در سایت های خبری و در فضای مجازی دست به دست می شد که همه منتظر تکذیبش بودند. اما شوربختانه این اتفاق رخ نداد. پسربچه ۶ ساله ای به نام عماد صفی یاری به دلیل برق گرفتگی دار فانی را وداع گفت. شایعات زیادی مطرح شد. ابتدا خبر آمد که مسبب این اتفاق، گیت های غیراستاندارد ورزشگاه آزادی بودند. سپس خبری از نقش داشتن پدرِ عماد در این ماجرا روی خروجی برخی از سایت ها قرار گرفت. هر دو ماجرا چند ساعت بعد تکذیب شد. اما اصل داستان از چه قرار بود؟ در ادامه با گزارش خبرنگار ایرنا از محل وقوع حادثه همراه باشید.

بعد از اینکه بازی به اتمام می‌رسد عماد صفی یاری نزد پدرش می‌رود که در غرفه نزدیک به گیت های ورودی ورزشگاه آزادی مشغول فروش لوازم ورزشی بوده است. برخلاف گفته برخی از رسانه ها و طبق اظهار نظر مسئول روابط عمومی ورزشگاه آزادی گیت ورودی و خروجی تماشاگران مجزاست.

سید رضا موسوی مسئول روابط عمومی ورزشگاه آزادی در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: در ابتدا سایت های خبری اعلام کردند که گیت‌های ورزشگاه مشکل داشته و برق گرفتگی هنگام خروج از گیت ها حادث شده است اما باید به اطلاعتان برسانم که گیت‌ها به هنگام ورود تماشاگران است و درب‌های خروج کاملا مجزا هستند و در مکان دیگری قرار دارند. در ضمن گیت‌های ما فیوز محافظ جان دارند که در دو بازی اول به دلیل ازدحام هواداران کار کرده بود و به صورت اتومات گیت ها قطع شده بودند. برخی گمان کردند که گیت‌ها خراب شده ولی برای حفاظت از جان مردم از کار افتاده بودند.
زمانی که پدر عماد مشغول کار بوده، این کودک ۶ ساله برای بازی کردن به بیرون از غرفه می آید و مشغول دویدن در فضای روبروی غرفه می شود. جایی که داربست‌هایی برای جلوگیری از ازدحام هواداران در هنگام ورود نصب شده بود. متاسفانه این داربست‌ها به تیرهای چراغ برق موجود در فضای سبز متصل شده بودند. وقتی بدن عماد با داربست ارتباط برقرار می کند؛ تربودن چمن باعث ایجاد برق گرفتگی می شود و این کودک خردسال نقش بر زمین می‌شود. بعد از وقوع این اتفاق حاضرین در محل به آمبولانس حاضر در محل اطلاع می‌دهند اما تا رسیدن پزشک بالای سر عماد، کار از کار گذشته بود و او جان خود را از دست داده بود.
موسوی در این‌باره گفت: ما در مجموعه و همچنین در روزهای بازی اورژانس مستقر داریم. همین الان هم ما اورژانس و آتش نشانی داریم. در روز مسابقه علاوه بر آن دوستان تیم کمکی اورژانس هم به ورزشگاه اعزام می‌شود. به محض اینکه با اورژانس تماس گرفته می‌شود، دوستان بالای سر این کودک حاضر می‌شوند منتها زمانی این اتفاق رخ می‌دهد که کار از کار گذشته بود. چون موقع خروج هواداران بوده، اطلاع رسانی کمی با تاخیر انجام می‌شود وگرنه خیلی سریع دوستان‌مان در اورژانس در محل حادثه حاضر می‌شوند.”

تا ساعت ۳:۳۰ دقیقه بامداد مسئولین ورزشگاه‌آزادی و بازپرس پرونده در محل حاضر بوده‌اند و تحقیقات لازم صورت می‌گیرد. بازپرس دستور می‌دهد که پیمانکار داربست‌ها، بازداشت شود. اتفاقی که چند ساعت بعد رخ داد و این فرد برای ارائه توضیحات دستگیر شد.
مسئول روابط عمومی ورزشگاه ‌آزادی در ادامه بیان داشت: محلی که این حادثه تلخ برای  عماد صفی یاری رخ می‌دهد؛ حدود ۵۰ متر با گیت ها فاصله داشته است. به درخواست مسئولین انتظامی دستور داده شد تا داربست هایی تعبیه شود. دلیل این امر هم برگزاری مسابقات والیبال قهرمانی آسیا بود. در آن سمت هم ما داربست‌هایی تعبیه کرده‌ایم. این داربست‌ها برای کنترل و هدایت تماشاگران به وجود آمده است. متاسفانه در اثر اهمال یکی از پیمانکاران در بسته شدن داربست ها به پایه های چراغ  این اتفاق تلخ رخ داد. بعد از آن بازپرس محترم هم دستور بازداشت موقت این فرد را دادند. اگر هم هنوز این داربست ها جدا نشده به دلیل دستور بازپرس پرونده است. گرچه این تیرهای چراغ در حال حاضر برقشان قطع شده است. اینکه چه کسی یا چه کسانی مقصر هستند مراجع قضایی حتما اطلاع خواهند داد. ما هم به نوبه خودمان پیگیر هستیم تا حقوق این خانواده ضایع نشود. فعلا نمی توان با اطمینان مقصر را معرفی کرد. هنوز از مراجع قضایی خبری اعلام نشده است. تنها چیزی که می توان با اطمینان گفت این است که بخش مربوط به گیت ها کاملا جدا بوده است.


بعد از اتفاق تلخی که برای عماد صفی یاری رخ داد مسئولان مربوط به بخش نصب داربست‌ها، به ورزشگاه آزادی آمدند و تمامی داربست‌هایی که به تیر چراغ برق وصل بودند را جدا کرده و به درخت متصل کردند. در حوالی سالن ۱۲ هزار نفری والیبال هم داربست‌های پرتعدادی به تیر چراغ برق وصل شده بودند که خوشبختانه آنها خطری برای کسی ایجاد نکرد.


موسوی در رابطه با این موضوع گفت: همزمانی مسابقات والیبال و فوتبال باعث شد تا داربست تعبیه شود. بعد از اتفاق تلخی که برای عماد رخ داد و با توجه به تذکراتی که داده شده، پیمانکاران قسمت داربست والیبال آمده‌اند و تغییراتی در طریقه نصب آنها ایجاد کرده‌اند. همه چیز در بازی پرسپولیس و صنعت نفت روی نظم برگزار شد و به خوبی پیش می رفت که این اتفاق ناگوار برای این کودک عزیز رخ داد.
حالا در آستانه شهرآورد نودم، نگرانی‌های زیادی درباره برگزاری مسابقات و تامین جان هواداران به وجود آمده است. در همین رابطه جلسه ای نیز در شورای تامین استان تهران با حضور مسئولین ورزشگاه آزادی برگزار شده است که باید دید نتیجه آن چه خواهد شد.
مسئول روابط عمومی ورزشگاه آزادی در پایان تصریح کرد: شورای تامین استان تهران تصمیم گیرنده نهایی خواهد بود. سیف مدیر مجموعه ورزشگاه آزادی هم در این جلسه هستند تا جلوی اتفاقات و پیشامدهای ناگهانی در بازی دربی گرفته شود. شورای تامین نظر نهایی را درباره اتفاقاتی از این دست می گیرد و هر تصمیمی که مراجع امنیتی بگیرند ما به عنوان مجری انجام می دهیم.

عماد صفی یاری در۶ سالگی و در آستانه رفتن به مدرسه جان خود را از دست داد تا بار دیگر سوء مدیریت قربانی بگیرد. در این بین شایعاتی نیز مطرح شد که بر دردهای خانواده داغدار افزود. خبری که می گفت پدر عماد نیز در فوت فرزندش دخیل بوده اما چنین چیزی صحت نداشت. این پدر می خواست فرزندش را در آخرین روزهای تعطیلات به استادیوم بیاورد تا هم فوتبال تماشا کند و هم کنارش باشد اما در نهایت خواسته او به طور کامل میسر نشد. عماد بازی تیم محبوبش را برای آخرین بار دید ولی دیگر هیچ وقت به خانه برنگشت و پیش از فرا رسیدن مهر، دار فانی را وداع گفت.
صحبت های پایانی سید رضا موسوی: در پایان باید بگویم که برخی از رسانه ها به اشتباه اعلام کرده بودند که پدر این مرحوم، در اتفاق به وجود آمده نقش داشته اما همانطور که متوجه شدیداصلا اینطور نبوده است. ای کاش دقت بیشتری در ارسال اخبار وجود داشته باشد تا اینگونه نمک روی زخم خانواده داغدار ریخته نشود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =