چین خواهان پرهیز از افزایش تنش ها در خاورمیانه شد

پکن- ایرنا- سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین برای دومین بار به حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی واکنش نشان داد و خواستار پرهیز از اقداماتی شد که به افزایش تنش ها در خاورمیانه منجر می شود.

«هوا چون اینگ» روز سه شنبه در کنفرانس خبری روزانه خود در پکن در پاسخ به سئوال خبرنگاران گفت: چین حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی را محکوم می کند و با هرگونه حمله به غیرنظامیان یا تاسیسات غیرنظامی مخالف است.

این مقام چینی روز گذشته نیز ضمن تاکید بر کاهش تنش ها، از همه طرف ها خواست از خود خویشتنداری نشان دهند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اتهام آمریکا به ایران در حادثه حمله به تاسیسات نفتی عربستان افزود: چین موضوع را زیر نظر دارد و معتقد است نباید شتاب زده تصمیم گرفت و کسی را متهم کرد.

او گفت: باید در این موضوع منتظر نتیجه بررسی های بی طرفانه و اثبات حقایق بود.

بامداد شنبه (۲۳ شهریور) رسانه‌های خبری عربستان از وقوع آتش سوزی در دو پالایشگاه شرکت نفت آرامکو در شهرهای «بقیق» و «هجره حُریص» در شرق این کشور خبر دادند.

ساعاتی بعد «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن در گفت و گو با شبکه تلویزیونی المسیره، ضمن بر عهده گرفتن مسئولیت این حمله اعلام کرد: در صورتی که عربستان به تجاوز و محاصره خاک این کشور ادامه دهد، اهداف و رشته عملیات بعدی یمنی‌ها روز به روز گسترده‌تر و دردناک‌تر خواهد بود؛ تا جایی که ریاض چاره ای جز توقف تجاوزهای خود نداشته باشد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران هم درباره اتهام‌زنی به ایران در مورد حملات اخیر پهپادی به تاسیسات نفتی سعودی ها تصریح کرد: پنج سال است که یمن درگیر جنگ خونین است و ائتلاف سعودی با حمایت کشورهای غربی جنایات گسترده‌ای علیه ملت یمن مرتکب شده است طبیعی است که مردم و ارتش یمن به این جنایاتها واکنش نشان دهد.

 موسوی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که از مردم یمن و حقوق آنها دفاع می‌کند ولی اینکه این گونه اقدامات دفاعی به ایران نسبت داده شود، در راستای دروغ حداکثری است که در ادامه ناکامی‌هایشان است. 

وی ادامه داد: ما از این اقدامات تعجب نمی‌کنیم. کشورهای وابسته همچنان وابسته هستند و آنهایی که قرار است آنها را بدوشند این حرف‌ها را می‌زنند تا به این کشورهای وابسته احساس امنیت بدهند. این حرف‌ها بی‌اساس و محکوم هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =