تاسیسات گردشگری کشور درجه‌بندی می‌شود

تهران- ایرنا- معاون گردشگری وزارت میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: پروژه تدوین ضوابط ارزیابی و درجه‌بندی شش مورد از تاسیسات گردشگری کشور با همکاری صاحب‌نظران تخصصی و مراکز علمی دانشگاهی مرتبط آغاز شد.

ولی تیموری در نشستی با موضوع تدوین ضوابط فنی ارزیابی و درجه‌بندی، گفت: طبق آیین‌نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه‌بندی و نرخ‌گذاری تاسیسات گردشگری و نظارت بر آنها، مصوب سال ۱۳۹۴ هیات وزیران، ۱۶ مورد به‌عنوان تاسیسات گردشگری معرفی شده است که از این بین تدوین ضوابط برای شش مورد شامل اردوگاه، کمپ‌، هتل‌، بیمارستان‌، دهکده‌های سلامت، اقامتگاه‌های سنتی، مجتمع‌های گردشگری و مراکز تفریحی و سرگرمی گردشگری در قالب پروژه‌ای توسط تیم اجرایی متخصص و حرفه‌ای مرکب از ارزیابان، مدیران فنی ارزیابی خدمات گردشگری و مراکز علمی دانشگاهی آغاز شده است.

وی با بیان این‌که در حال حاضر ضوابط فنی برای پنج مصداق از تاسیسات گردشگری کشور موجود است، یادآور شد: پیش از این ضوابط ارزیابی و درجه‌بندی برای فعالیت هتل، هتل‌آپارتمان، مهمان‌پذیر، واحدهای پذیرایی بین‌راهی و نیز سفره‌خانه سنتی تدوین شده است و ضوابط مورد نیاز اقامتگاه‌های بوم‌گردی نیز در شرف ابلاغ است.

تیموری با اشاره به اینکه یکی از الزامات توسعه صنعت گردشگری، ارائه خدمات استاندارد و باکیفیت به گردشگران در بخش‌های مختلف خدماتی به‌ویژه در بخش مهمان‌نوازی است، یادآور شد: تهیه ضوابط مورد نیاز به عنوان چارچوبی قانونی با ترسیم استانداردها، تعاریف دقیق و خط‌ومشی مورد نیاز فعالیت تاسیسات گردشگری عامل ارتقای خدمات به شمار می‌آید و سبب می‌شود تا امکانات مورد نیاز گردشگران از قبیل اقامت، آسایش، تفریحات، غذا و نوشیدنی در سطحی مطلوب ارائه و نظارت بر ارائه چنین خدماتی هم ضابطه‌مند شود.

بر اساس اعلام روز سه‌شنبه میراث آریا، وی خاطرنشان کرد: کیفیت خدمات و استاندارد بالای تاسیسات به پشتوانه ضوابط ارزیابی و درجه‌بندی لازم، نقش موثری در ایجاد رضایت‌مندی و افزایش مدت اقامت گردشگران و دیدار مجدد آنها از مقاصد گردشگری خواهد داشت.

وی درباره اهداف پروژه تدوین ضوابط برای شش مورد از تاسیسات گردشگری کشور گفت: فقدان ضوابط فنی مناسب در تاسیسات گردشگری از جهات مختلف آسیب‌های جدی به صنعت گردشگری کشور وارد می‌کند؛ به گونه‌ای که از یک سو نارضایتی مسافران و مهمانان را به دنبال دارد و از سوی دیگر سبب سردرگمی سرمایه‌گذارانی می‌شود که به دنبال راه‌اندازی تاسیسات گردشگری هستند.

تیموری گفت: از این رو پروژه موردنظر با تعریف شفاف ویژگی‌های تاسیسات مختلف اقامتگاهی و خدمات گردشگری در کشور مانع از ساخت و ساز سلیقه‌ای، غیراستاندارد و تناسب نداشتن با بازار خواهد شد.

معاون گردشگری کشور تاکید کرد: تدوین ضوابط فنی برای انواع تاسیسات گردشگری از الزامات قانونی آیین‌نامه، ایجاد اصلاح، تکمیل و درجه‌بندی و نرخ‌گذاری تاسیسات گردشگری و نظارت بر آنها به شمار می‌آید،   لذا با توجه به ضرورت توسعه گردشگری در کشور و رسیدن به اهداف پیش‌بینی شده در سند چشم‌انداز، نیاز به توسعه کمی و کیفی تاسیسات اقامتگاهی وجود دارد و تدوین ضوابط ارزیابی و درجه‌بندی ضمن افزایش رضایت‌مندی گردشگران، راهنمای عملی برای سرمایه‌گذاران و سازندگان تاسیسات گردشگری در کشور خواهد بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =