تقویت زنجیره تجارت الکترونیک برنامه اولویت‌دار پست جمهوری اسلامی است

اراک - ایرنا - عضو هیات‌مدیره شرکت ملی پست ایران گفت: تقویت زنجیره تجارت الکترونیک و عبور از دایره فعالیت لجستیکی برنامه اولویت‌دار این شرکت است.

به گزارش ایرنا، «محمدرضا قادری» روز سه‌شنبه در آیین تودیع و معارفه مدیرکل پست استان مرکزی، افزود: رویکرد پست از لجستیک به تجارت الکترونیک گسترش یافته و در این راستا اقداماتی از قبیل بازاریابی، فروش اینترنتی، سرویس‌های پرداخت و نگهداشت مشتری در دستور کار است.

وی ادامه داد: شرکت ملی پست ایران برای همگام شدن با فناوری‌های نو راهی جز دیجیتال ندارد و ادارات پست در جهان نیز در یک اقدام هماهنگ از سال ۲۰۱۲ برای رسیدن به تحولات مدرن اقدام کرده و ساز و کار خود را بر مبنای الزامات روز تغییر داده‌اند.

عضو هیات‌مدیره شرکت ملی پست ایران بیان کرد: با توجه به گسترش دامنه خدمات، در آینده ظرفیت خدمات پستی چندین برابر می‌شود و باید با برگزاری برنامه‌های آموزشی  ۱۵ هزار نیروی‌انسانی شرکت ملی پست نسبت به ارایه خدمات دیجیتال تجهیز شوند.

قادری اظهار داشت: بیش از ۴۰ درصد خدمات پستی ایران به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و در این راستا تجهیزات قابل‌توجهی در ادارات استانی و شهرستانی جذب شده است اما این مهم باید روز به روز افزایش یابد.

وی ادامه داد: شرکت ملی پست ایران ۱۵ هزار نیروی‌انسانی و بیش از یک میلیون متر مربع فضا در اختیار دارد و در بیش از یک‌هزار و ۴۰۰ نقطه خدمات‌رسانی دارد که با هدایت این ظرفیت به سمت و سوی تجارت الکترونیک می‌توان نقش مهمی در مسیر توسعه همه‌جانبه کشور ایفا کرد.

عضو هیات‌ مدیره شرکت ملی پست ایران با بیان اینکه زنجیره تجارت الکترونیک در کشورمان ناقص است، بیان کرد:  بیش از ۵۶ میلیون گوشی تلفن همراه هوشمند متصل به اینترنت در کشور فعال است اما کمتر کسی با این امکان تجارت الکترونیکی انجام می‌دهد و باید نسبت به تکمیل این زنجیره اقدامات راهگشا انجام داد.

قادری گفت:  پست ایران در نخستین گام از برنامه‌های توسعه، چشم‌انداز خود را تغییر داده و در این راستا با الگو قرار دادن تجارت الکترونیک برای تحقق این هدف بزرگ زنجیره امور را گسترش می‌دهد.

وی افزود: شرکت پست بر مدیریت سکوی تجارت الکترونیک سرمایه‌گذاری کرده و در این راستا ۹۸ سرویس خدماتی تخصصی تعریف شده که با مشارکت بخش خصوصی اجرایی می‌شود.

عضو هیات‌مدیره شرکت ملی پست ایران اظهار داشت: هفت سرویس خدماتی اجرایی شده و ۸۵ شرکت خصوصی نیز برای مشارکت در دیگر برنامه‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند.

قادری در خصوص اجرای طرح جی نف (استانداردسازی نشانی مکان ها) نیز بیان کرد: ۱۱ کارگروه تخصصی در شورای راهبردی شرکت ملی پست ایران تشکیل شده که یک کارگروه به‌صورت تخصصی در راستای اجرای طرح جی نف فعالیت می‌کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی نیز در این نشست گفت: زیرساخت‌های لازم برای اجرای طرح جی نف (استانداردسازی نشانی مکان ها) تاکنون به‌طور مطلوب در کشور فراهم نشده و بسیاری از مشکلات اجرای این طرح  کشوری است.

«سعید فرخی» افزود: اجرای طرح جی‌نف در کشور با چنین شرایطی دشوار به نظر می رسد و لازم است  کمیته ملی این طرح با ریاست مقام عالی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار و نسبت به مشارکت تمامی دستگاه‌های دولتی و خصوصی در این طرح تاکید شود. 

وی بیان کرد: شرکت پست ایران به‌عنوان یک دستگاه حاکمیتی باید تسهیل‌گر امور بخش خصوصی باشد و با استفاده از توان کارشناسی خود نسبت به ایجاد عرصه‌های جدید فعالیت و واگذاری به این بخش اقدام کند.

در این آیین «محمدرضا عباسی» به عنوان مدیرکل پست استان مرکزی معرفی و از زحمات «محمدعلی چراغی» مدیرکل اسبق این اداره کل تقدیر شد.

۳۴۳ واحد پستی در استان مرکزی وجود دارد که ۲۳۱ واحد روستایی و بقیه شهری هستند.

۳۰۱۷/۶۰۱۳/