متولی صدور مجوز پیش دبستانی‌ها آموزش و پرورش است

زنجان - ایرنا - طبق مصوبه هیات وزیران، وزارت آموزش و پرورش متولی صدور مجوز فعالیت پیش دبستانی‌ها است اما متاسفانه موسسه‌های دیگری با عنوان‌هایی از قبیل مهدهای قرآنی با نام پیش دبستانی وارد این حوزه شده اند که تخلف از قانون محسوب می شود.

رئیس اداره آموزش پیش دبستانی و دوره اول ابتدایی اداره کل اموزش و پرورش استان زنجان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با بیان اینکه خانواده ها  در موضوع  پیش دبستانی با آگاهی و شناخت کامل به این کار اقدام کنند، خاطرنشان کرد: فعالیت مراکزی مه مجوز از آموزش و پرورش ندارند در سال های گذشته افزایش یافته و از همین رو مجموعه آموزش و پرورش برای برخورد با متخلفان به منظور اجرای مدیریت یکپارچه پیش دبستانی ها اقدام کرده است.

مقصود خدایاری افزود: فعالیت این نوع مراکز منوط به ثبت اطلاعات و استاندارد سازی فعالیت ها تحت نظر آموزش و پرورش است، در غیر اینصورت مورد تایید این نهاد نیست و خانواده ها باید در این خصوص آگاهی های لازم را داشته باشند.

وی اضافه کرد: آموزش و پرورش با فعالیت این مراکز مخالفتی ندارد اما برای  ادامه فعالیت رسمی خود باید مجوز لازم را از آموزش و پرورش دریافت کنند.

رئیس اداره آموزش پیش دبستانی و دوره اول ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان یاد آور شد: متولی امور مربوط  به فعالیت ها و صدور مجوز  پیش دبستانی ها به آموزش و پرورش واگذار شده و مهدهای کودک نیز بر عهده بهزیستی است.

وی اظهار داشت: مربیان پیش دبستانی ها نیز طبق بخشنامه  اعلام شده بر اساس شرایط اختصاصی و  عمومی پذیرفته شده و آموزش  های مستمر برای ارتقای دانش و توانمندی های آنان  انجام می گیرد.

ثبت نام هفت هزار نواموز در پیش دبستانی های استان زنجان 

رئیس اداره آموزش پیش دبستانی و دوره اول ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان گفت: در زمان حاضر هفت هزار نوآموز در مراکز پیش دبستانی این استان ثبت نام کرده اند و با توجه به وضعیت خاص در این بخش، ثبت نام ها  تاآبان ماه ادامه دارد.

 خدایاری افزود: حدود ۵۰۰ پیش دبستانی در سطح استان مبتنی بر رعایت شاخص های اعلام شده فعالیت می کنند و بر این نوع مراکز با توجه به دریافت مجوز از سوی اداره کل آموزش و پرورش استان نظارت های جدی اعمال می شود.

وی اضافه کرد: به این موضوع مهم باید توجه داشت که در مراکز پیش دبستانی حروف الفبا آموزش داده نمی شود و بیشتر فعالیت ها بر محور انتقال دانش و مفاهیم در قالب نمایش، شعر و بازی است.

خدایاری افزود: طبق بخشنامه اعلام شده از سوی وزارت اموزش و پرورش، پیش دبستانی  ها مجاز به استفاده از کتابهای مورد تایید دفتر تالیف کتب درسی هستند.

وی اظهارداشت: پیش دبستانی دوره تاثیر گذاری  محسوب می شود و از نظر قوانین بالا دستی نظام نیز این حوزه دوره رسمی ۲ ساله غیر اجباری است که کودکان پنج ساله در پیش دبستانی  یک و ۶ ساله ها در دوره پیش دبستانی ۲ به مدت سه و نیم  ساعت آموزش های لازم را با هدف ورود به دوره اول ابتدایی و در جهت چگونکی برقراری روابط اجتماعی و  دوست یابی  سپری می کنند.

۹۶۴۶/۳۰۸۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =