آمادگی دستگاه‌های خراسان شمالی برای مقابله با سیل در نیمه دوم سال

بجنورد- ایرنا- مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی از آمادگی تمامی دستگاه‌های اجرایی استان برای مقابله با سیل در نیمه دوم امسال خبر داد و گفت: در این زمینه قرار است لایروبی تمامی مسیل‌ها در کوتاه‌ترین زمان انجام شود.

جواد نظری روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در این راستا تمام مبادی خطرزا و نقاط حادثه خیز استان شناسایی شده است و شرکت های آب و فاضلاب شهری، آب منطقه ای و شهرداری ها هم موظف به رفع انسداد و گرفتگی لوله ها و لایروبی مسیل ها شده اند تا از ورود آب در زمان شدت گرفتن بارش ها به شهرها تا حد امکان جلوگیری شود.

وی با اشاره به مهلت ۴۵ روزه داده شده به راهداری برای انجام مطالعات مربوط به پل ها و ابنیه های بین راه ها، اظهار داشت: بر این اساس قرار است در مدت سه ماه آینده عملیات اجرایی احداث این پل ها پس از مطالعات آغاز شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی گفت: با توجه به محدودیت منابع اعتباری بر اساس اولویت بندی صورت گرفته در ابتدا مطالعات لازم برای احداث ۸۶ پل مهم و تاثیرگذار در رفت و آمد شهری و روستایی به ویژه در شهرستان های رازوجرگلان و مانه و سملقان انجام می شود.

به گزارش ایرنا؛ سیلاب های نیمه نخست امسال هشت هزار میلیارد ریال به حوزه های مختلف کشاورزی و زیرساختی استان خسارت زد که تاکنون در مجموع پنج هزار میلیارد ریال اعتبار  برای بازسازی این مناطق مصوب شده که سه هزار و ۵۳۰ میلیارد ریال آن برای جبران خرابی واحدهای سیلزده در قالب تسهیلات اختصاص یافته است.

از این میزان ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال نیز در ۱۱ بخش برای جبران خسارات وارده مصوب شده که تاکنون هزار و ۱۵۰ میلیارد ریال آن در بخش های کشاورزی، بازسازی تاسیسات توزیع برق، ایستگاه های پمپاژ و ساماندهی و لایروبی رودخانه ها تخصیص یافته است.

در حال حاضر تمام اعتبارات ۶ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی آسیب دیده از سیل ابلاغ شده که با بازسازی این واحدها تمامی آنها به واحدهای ایمن روستایی تبدیل می شود.

خراسان شمالی ۸۶۳ نفر جمعیت دارد که ۴۴ درصد آنها در نقاط روستایی ساکن هستند.

ط/ ۶۰۴۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =