ثبت ملی ۶ اثر منقول فرهنگی‌ تاریخی به استاندار کردستان ابلاغ شد

سنندج - ایرنا - وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در نامه‌ای به استاندار کردستان، ثبت ۶ اثر منقول فرهنگی‌تاریخی را ابلاغ کرد.

در نامه علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به بهمن مرادنیا استاندار کردستان آمده است:

طبق قانون حفظ آثار ملی، مصوب آبان ۱۳۰۹ مجلس شورای ملی و نظام‌نامه اجرایی آن و ساماندهی، نظارت و حمایت از مالکان و دارندگان اموال فرهنگی ‌تاریخی منقول مجاز مصوب ۱۳۸۴ هیئت وزیران، مراتب ثبت ۶ اثر منقول فرهنگی‌تاریخی به شرح زیر اعلام می‌شود.

۲ لیوان سفالی لبه کنگره ای کوچک به شماره‌های ۱۲۸۰ و ۱۲۸۱، کاسه مفرغی بادامی شکل با شماره ۱۲۸۲ ، کاسه مفرغی با نقش گل روزت به شماره ۱۲۸۳، قدح سفالی خاکستری، گورستان ملامچه سقز به شماره ۱۲۸۴ و قدح سفالی نخودی،گورستان ملامچه سقز به شماره ۱۲۸۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

از ابتدای امسال ۴۴ پرونده به این شورا ارسال شده که تاکنون چهار مورد آن به ثبت رسیده و بقیه پرونده ها نیز در دست بررسی و نهایی شدن است.

استان کردستان دارای یک هزار و ۵۲۴ اثر تاریخی شناسایی شده شامل آثار باستانی، غارهای طبیعی، درختان کهنسال، میراث منقول، قنات و مکان‌های طبیعی است، ۸۷۲ اثر از این تعداد شامل ۷۷۳ اثر غیر منقول شامل (آثار تاریخی، تپه، محوطه و بنا)، ۲۰ مورد میراث طبیعی، ۶۰ مورد میراث معنوی و ۲۳ مورد میراث منقول درفهرست آثار باستانی کشور به ثبت رسیده است.

۷۳۴۹ / ۳۰۳۴

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =