بیش از ۵۰ درصد سنجه‌های اعتباربخشی بیمارستان‌ها مربوط به ایمنی بیمار است

تهران- ایرنا- معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بیش از ۵۰ درصد سنجه‌های اعتباربخشی بیمارستان‌های کشور مربوط به ایمنی بیمار است.

به گزارش روز سه شنبه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، قاسم جان بابایی در مراسم بزرگداشت روز جهانی ایمنی بیمار در بیمارستان طالقانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: قسمت اعظم این سنجه‌ها فرآیندی است نه هزینه‌ای و با اصلاح فرآیندها در مراکزی که ایمنی بیمار پایین باشد، قابل دستیابی است.

وی ادامه داد: به زودی با تمهیداتی، دریافتی حقوق پرسنل درمان و کادر بیمارستان‌ها متاثر از اعتباربخشی‌ها خواهد شد و اقدام در این راستا در دستورکار معاونت درمان قرار دارد.

معاون درمان وزارت بهداشت افزود: کاهش ایمنی ناشی از خطاهای پزشکی در سه زمینه تجویز دارویی، عفونت‌های بیمارستانی و فرآورده‌های خونی است.

وی با اشاره به این موضوع که فعل و انفعالات روی داده در بدن بیمار سیال و مداخلات درمانی مکانیکال هستند، گفت: بنابراین خطاهای پزشکی اجتناب ناپذیر است ولی مهم این است که این خطاها شناخته و گزارش شوند تا بتوان از رخ دادن آنها برای آینده پیشگیری کرد. 

معاون درمان بیان کرد: به نظر می‌رسد مهم‌ترین بخش کار برای ارتقای ایمنی بیمار، گزارش درست همین خطاها است تا بتوان بر اساس آنها به قضاوت درستی رسید و برای کاهش خطاها برنامه‌ریزی کرد.

وی افزود: مراکزی که این خطاها را گزارش نکنند در اعتبارسنجی‌ها لحاظ می شوند و مدیرانی که ۴۸ ساعت بعد از گزارش خطا، اقدامی در جهت مداخله انجام ندهند، بازخواست می شوند.

جان بابایی خاطرنشان کرد: همه دانشگاه‌های علوم پزشکی و بیمارستان‌ها باید هوشیار باشند که علت‌یابی خطاها مهم است. ایمنی، حق طبیعی بیمار است و از سال گذشته، شتاب برنامه‌ها و اقداماتی که از دهه قبل در جهت ارتقای ایمنی بیمار انجام شده، افزایش یافته است. 

وی ادامه داد: خوشبختانه در طرح تحول سلامت، ارتقای امکانات رفاهی بیمارستان‌ها روند افزایشی پیدا کرد و جزو حقوق بیمار محسوب شد.

این مقام عالی وزارت بهداشت اظهار کرد: زیرساخت‌ها و تغییراتی که در این راستا باید انجام شود مهم هستند و توجه به وضعیت اتاق عمل‌ها، پسماندها، استریل لوازم، کاهش بستری‌های غیرضروری و طولانی، تداخلات دارویی، کاهش تجویز آنتی بیوتیک‌ها و کورتون‌ها باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

معاون درمان تاکید کرد: آموزش کادر بیمارستانی در راستای درک مفاهیم ایمنی بیمار و به کار بستن شاخصه‌های آن‌ بسیار مهم است. انجام پژوهش در زمینه ایمنی بیمار در دانشگاه‌ها و به کار بستن داده‌های این پژوهش‌ها در بیمارستان‌ها به ارتقای ایمنی کمک شایانی می کند.

جان بابایی گفت: قسمت زیادی از عفونت‌های بیمارستانی مربوط به بخش‌های ویژه در بیمارستان‌هاست که با رعایت دستورالعمل‌ها و کدهای کاهش میزان بستری، می توان عفونت‌ها را کنترل کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =