۱۰ میلیارد ریال برای تامین آب آشامیدنی عشایر استان مرکزی هزینه شد

خمین - ایرنا - مدیر امور عشایر استان مرکزی گفت: ۱۰ میلیارد ریال اعتبار برای تامین آب آشامیدنی عشایر این استان در سال جاری هزینه شد.

«علی‌اکبر منصوری» روز چهارشنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: این میزان منابع مالی از محل اعتبارات ملی است و برای تجهیز و حفاری ۲ حلقه چاه در ساوه و زرندیه هزینه شده است.

وی اظهار داشت: آب آشامیدنی مورد نیاز ۴۰ کانون عشایرنشین استان به صورت سیار و با تانکر تامین می‌شود.

مدیر امور عشایر استان مرکزی گفت: ۲ دستگاه تانکر سیار ۱۲ هزار لیتری آب آشامیدنی ۷۰۰ خانوار عشایر این استان را در تابستان امسال تامین کرد.

منصوری ادامه داد: ۱۸ تانکر ۲ هزار لیتری ،۱۲ هزار تانکر چرخ‌دار چهار هزار لیتری و ۱۹ آبشخور  برای تامین ‌ب آشامیدنی سالم و بهداشتی عشایر این استان امسال تهیه و توزیع شد.

وی گفت: طرح آبرسانی سیار به مناطق عشایرنشین از اواخر خرداد ماه آغاز و تا آبان ماه ادامه دارد و بر این اساس تامین آب آشامیدنی عشایر مجوز سه حلقه چاه اخذ شده است.

مدیر امور عشایر استان مرکزی گفت: ایلات استان مرکزی از متنوع‌ترین جمعیت‌های عشایری کشور است چرا که از سراسر کشور در این استان زیست موقت دارند.

منصوری بیان کرد: جایگاه اصلی  عشایر ایل مغان و شاهسون بغدادی استان اردبیل است و ایامی از سال را در شهرستان ساوه و زرندیه مستقر هستند.

وی بیان کرد: عشایر ایل سنگسری نیز که جایگاه اصلی‌شان که استان‌های سمنان، تهران و البرز است  به‌طور فصلی در شهرستان زرندیه و در منطقه رودشور، چکنه و عباس‌آبادگوی داغ مستقر می‌شوند.

مدیر امور عشایر استان مرکزی گفت: عشایر طایفه کله‌کوهی که  جایگاه اصلی‌شان استان فارس است در زرندیه و عشایر کردکلهر از بخشی از زیست‌ شان در کرمانشاه است در شهرستان ساوه در منطقه قره‌چای، گزل‌دره و شریف‌آباد ساکن می‌شوند.

منصوری گفت: عشایر دیگر استان ایل ذلکی است که جایگاه اصلی آنان استان لرستان و خوزستان است که در شهرستان خمین و روستای قره‌کهریز زیست موقت دارند.

بر اساس آخرین آمار جمعیت عشایر استان مرکزی بیش از پنج هزار نفر در قالب یک‌هزار خانوار است که بیشتر در مناطق مختلف ساوه، زرندیه، دلیجان و خمین زندگی می‌کنند.

/۶۰۱۳/۷۲۷۷