عضویت ۱۰۰ هزار روستایی خراسان شمالی در تعاونی‌

بجنورد- ایرنا - ۱۰۰ هزار نفر از روستاییان خراسان شمالی عضو شرکت‌های تعاونی روستایی، تولیدی، کشاورزی، سهامی زراعی و تشکل نظام‌های صنفی هستند.

سرپرست مدیریت تعاون روستایی خراسان شمالی روز سه‌شنبه با بیان این مطلب به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این شرکت ها و تشکل ها در امور تولیدی و خدماتی مانند توزیع کود، سم، بذر، سوخت، انواع نهاده های دامی، کشاورزی، میوه نوروزی، خرید تضمینی، حمایتی و توافقی انواع محصولات کشاورزی از قبیل گندم، کلزا، آفتابگردان، جو، پنبه فعالیت دارند.

احمد خیرآبادی در خصوص تاسیس شرکت های جدید افزود: تعاون روستایی خراسان شمالی از سال گذشته و با توجه به نیازسنجی هایی که انجام شد، شرکت های تعاونی روستایی زنان بهکده رضوی، تعاونی کشاورزی عشایری قورخود در مانه و سملقان، شرکت های کشاورزی تاکداران خوشه و مرغداران طیور صنعتی شیروان و شرکت های کشاورزی باغداران و زعفران کاران را تأسیس کرده است.

وی از توزیع هفت هزار و ۱۴۲ تن انواع کود شیمیایی، ۲۲۳ تن انواع بذر اصلاح شده، ۱۸ هزار و ۹۶ تن انواع نهاده های دامی و همچنین جمع آوری و خرید ۱۳۰ تن شیر در مراکز جمع آوری این استان توسط شبکه تعاونی و تشکل های زیر پوشش تعاون روستایی در سال جاری خبر داد. 

به گفته خیرآبادی یکی از مهمترین فعالیت های شبکه تعاون روستایی در سال جاری خرید محصولات تضمینی گندم و کلزا بود که تاکنون ۱۸ هزار و ۹۶۴ تن گندم را در ۱۵ مرکز و سه هزار و ۶۵ تن کلزا را در ۶ مرکز، به صورت تضمینی مباشرتی خریداری کرده است.

وی اظهار داشت: در بررسی صورت گرفته توسط حوزه ترویج سازمان جهاد کشاورزی، چهار شرکت تعاون روستایی خراسان شمالی شامل شرکت تعاونی روستایی کوشش، شرکت تعاونی تولید روستایی مایوان، اتحادیه شرکت های تعاونی روستایی شیروان و نظام صنفی کارهای کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان مانه و سملقان به سبب عملکرد مناسب در سال گذشته حائز رتبه برتر شده و در همایش تجلیل از کشاورزان و فعالان نمونه حوزه کشاورزی استان لوح سپاس و جایزه گرفته اند.

۴۴ درصد از جمعیت ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در روستاها زندگی می کنند.

۲۰۲ شرکت تعاونی در خراسان شمالی پروانه فعالیت دارند اما از این تعداد  ۱۰۴ تعاونی و تشکل غیرفعال هستند که شامل ۱۸ شرکت تعاونی روستایی، ۲۲ شرکت تعاونی کشاورزی، یک اتحادیه تعاونی کشاورزی، ۲۶ شرکت تعاونی تولیدی، یک شرکت تعاونی روستایی زنان، یک نظام صنفی بخش شهرستانی، ۲ شرکت سهامی زراعی، ۲۵ شرکت کشت و صنعت، هفت انجمن هماهنگی و حمایتی و یک کانون هماهنگی و حمایتی در استان می شود که امسال هم ۶ شرکت تعاونی دیگر به تعاونی غیرفعال افزوده شده است.

ب/۵۱۳۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =