۲۶ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۰۰
کد خبرنگار: 1162
کد خبر: 83478769
۰ نفر

برچسب‌ها

بانوان سهم ۳۰ درصدی در تعاونی‌های کردستان دارند

سنندج - ایرنا - معاون تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان گفت: با توجه به افزایش سطح تحصیلات زنان مشارکت پذیری این قشر در عرصه‌های مختلف در حال افزایش بوده به طوری که عضویت زنان در حوزه تعاون استان ۳۰ درصد است.

علی‌اصغر عباسی روز سهشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هم اکنون یک هزار و ۸۲۴ شرکت تعاونی در این استان فعال است که در این تعاونی ها  ۱۸۶هزارو ۴۷۳ نفر عضویت دارند.

وی با اشاره به اینکه براساس تحقیقات حوزه معاونت امور تعاون کشور مشارکت پذیری بانوان در برخی موارد نیز از مردان پیشی گرفته است  افزود: عضویت در تعاونی‌ها این استان شامل ۱۴۲ هزار و ۹۳۹ نفر مرد و ۴۳ هزارو ۵۳۰ نفر آن زن است.

عباسی اضافه کرد: از این رو وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی روی این برنامه متمرکز شده که زنان را برای حضور در تشکیل، راه اندازی و مدیریت تعاونی‌ها تشویق کند.

معاون تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان یادآورشد: هم اکنون بستر توانمندسازی زنان در قالب تعاونی در کردستان وجود دارد که بتوانند از شانس برابری برای رقابت و عرضه توانمندی‌های خود برخوردار باشند.

عباسی اضافه کرد: بر اساس سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی که سه نوع تعاونی فراگیر، توسعه عمران و سهامی عام را تعریف کرده که در این راستا این اداره برای افزایش نقش زنان در جامعه بر روی تعاونی های فراگیر متمرکز شده است.

وی گفت: سال گذشته برای این مهم شرکت تعاونی فراگیر زنان با عضویت ۲۶۰ نفر در قروه تشکیل شده و با توجه به موفقیت آن هم اکنون تشکیل سه تعاونی فراگیر زنان در شهرستان‌های سنندج، سقز و مریوان با مشارکت سازمان بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی (ره) و جهاد دانشگاهی در حال تشکیل و برنامه ریزی است.

عباسی اظهار داشت: در این راستا مقرر شده با توجه ماهیت تعاونی های زنان فراگیر که ۷۰ درصد اعضای آن را باید زنان و افراد دهک های پایین جامعه تشکیل دهند اعضای این تعاونی ها در سه شهرستان از بین زنان سرپرست خانواده، بد سرپرست، هنرمند صنایع دستی و ساکنان حاشیه شهرها انتخاب شوند.

۷۳۴۹ / ۳۰۳۴ 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =