۲۶ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۵۱
کد خبرنگار: 795
کد خبر: 83478734
۰ نفر

برچسب‌ها

گزارش سازمان ملل از جنگ های فرقه ای در آفریقا

تهران - ایرنا - خبرگزاری فرانسه روز سه شنبه به نقل از یک گزارش داخلی سازمان ملل متحد، آمار تلفات جنگ های فرقه ای هفته اخیر را 38 تن اعلام کرد.

اگرچه نمایندگی سازمان ملل در بانگی پایتخت آفریقای مرکزی (مینوسکا) روز شنبه در گزارش اولیه خود این آمار را 23 تن اعلام کرده بود، اما یک آمار داخلی صبح سه شنبه سازمان ملل حاکی است که در جریان از سرگیری درگیری گروه های مسلح رقیب تاکنون 38 تن جان باختند.

دو گروه مسلح در ماه فوریه بهمن ماه با هم توافق صلح امضاءکرده بودند و "فاوستین آرکانگه توآدِرا" رئیس جمهوری این کشور نیز این توافق را مستحکم توصیف کرده بود اما مینوسکا روز شنبه از تشدید این درگیری ها در "بیرائو" در نزدیکی مرز سودان خبر داد و اعلام کرد که بر اثر همین درگیری ها میان گروه های رقیب 38 تن جان خود را از دست داده و شماری نیز مجروح شده اند.

ولادمیر مونته ریو" سخنگوی مینوسکا به فرانس پرس گفت که درگیری میان "جبهه مردمی برای نوزایی آفریقای مرکزی (اف پی آر سی)" و "جنبش جنگجویان راه آزادی و عدالت آفریقای مرکزی (ام ال سی جِی) از اوایل ماه سپتامبر به قدری شدت یافته است که حتی چند تن از صلحبابان جلیقه آبی مینوسکا نیز در این درگیری ها زخمی شدند.

بعد از برکناری فرانکو بوزیزه، رئیس جمهوری سابق آفریقای مرکزی در سال 2012 بود که یک توافق صلح جامع میان 14 گروه نظامی رقیب برای کنترل منابع طلا، الماس و دیگر منابع معدنی امضاء شده بود.

در شش سال اخیر براثر همین نزاع های قبایل مسلح هزاران نفر کشته شده و تقریبا یک پنجم جمعیت 4،5 میلیونی این کشور نیز آواره شدند.

درگیری های آفریقای مرکزی، نگرانی ها در مورد توافق صلح در این کشور و همچنین افزایش خشونت در آفریقای مرکزی را تشدید کرده است. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =