۲۶ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۱۴
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 83478661
۰ نفر

برچسب‌ها

تظاهرات در پاریس علیه برنامه اصلاحات نظام بازنشستگی دولت

تهران - ایرنا - جمعی از وکلا، پزشکان، پرستاران و خلبانان و مهمانداران فرانسوی در اعتراض به برنامه اصلاحات نظام حقوق بازنشستگی دولت «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه، در پاریس راهپیمایی کردند.

به گزارش تارنمای شبکه تلویزیونی 5 جهانی( tv5monde ) فرانسه، حدود 20 هزار نفر و به گفته پلیس 10 هزار و 500 نفر بدنبال فراخوانی که پیشتر صادر شده بود، در این راهپیمایی که روز گذشته(دوشنبه) برگزار شد، شرکت کردند.

شرکت کنندگان در این راهپیمایی، خشم و اعتراض خود را نسبت به کاهش حقوق بازنشستگی اعلام کردند.راهپیمایان با لباس های رسمی در این رویداد اعتراضی شرکت داشتند.

وکلا با لباس های رسمی سیاه، پزشکان و پرستاران لباس های سفید و خلبانان پوشش رسمی خلبانی بر تن داشتند.

در این راهپیمایی، شرکت کنندگان نگرانی خود را نسبت به کاهش بودجه صندوق های مالی حمایتی بازنشستگی و خدمات رسان اعلام کردند.

روز جمعه 22 شهریور ماه نیز کارکنان بخش حمل و نقل فرانسه در پاریس دست به اعتصاب زدند که در پی این اقدام، ۱۰ خط مترو و اختلال در خطوط ریلی و اتوبوسرانی، با مشکل تردد روبرو شد.
در این اقدام که بزرگترین بسیج همگانی در سیستم حمل و نقل دولتی فرانسه از زمان اعتصاب سراسری سال ۲۰۰۷ در این کشور بود، اعتصاب کنندگان به طرح کاهش مزایای بازنشستگی خود اعتراض کردند تا بدین طریق، برنامه اصلاحات بازنشستگی امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه را به چالش بکشند.

به موجب سیستم بازنشستگی فرانسه که به طور خاص متوجه کارکنان شبکه حمل و نقل عمومی پاریس است، به رانندگان قطارهای زیرزمینی و دیگر کارکنانی که زیر زمین کار می کنند، امکان بازنشستگی در سن ۵۲ سالگی را می دهد که یک دهه زودتر از سن قانونی بازنشستگی برای برخورداری از حقوق کامل بازنشستگی است.  

این در حالیست که نتایج یک نظرسنجی حاکیست تقریبا سه نفر از هر چهار فرانسوی معتقدند که دولت مکرون از پس اصلاحات خوب در این کشور برنمی ‌آید.

طبق گزارش کمیسیون حسابرسی فرانسه، کسری بودجه تامین اجتماعی در این کشور در سال ۲۰۱۸ میلادی به دنبال شکل گیری اعتراض های مردمی به سیاست های اقتصادی دولت و نارضایتی های عمومی ناشی از نظام سرمایه داری در فرانسه موسوم به جنبش جلیقه زردها به ۱.۲ میلیارد یورو رسید که بالاترین میزان در ۲ دهه گذشته بوده است.

لغو مالیات بر سوخت، حذف مالیات بر ساعات اضافه کاری و افزایش حداقل دستمزد از طریق پاداش دولتی در کنار افزایش قدرت خرید بازنشستگان از جمله وعده‌های مهمی بود که رئیس جمهوری فرانسه در نشست مطبوعاتی روز پنجم اردیبهشت ۹۸ (۲۵ آوریل ۲۰۱۹) اعلام کرد.

فرانسه حدود هفت میلیون و ۵۰۰ هزار بازنشسته دارد و طبق اصلاحاتی که امانوئل مکرون اعلام کرد قرار شد افرادی که حقوق بازنشستگی آنها  کمتر از ۲ هزار یورو در ماه است، از طرح افزایش مالیات رفاه اجتماعی معاف شوند؛ طبق گفته وزیر کار فرانسه سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از بازنشستگان شامل این مورد اصلاحی شده‌اند.همچنین مکرون در دسامبر گذشته اعلام کرد که از این پس اخذ مالیات از اضافه کاری‌ها حذف می‌شود.

او از شرکت‌ها خواست به صورت داوطلبانه، پاداش پایان سال کارمندان خود را بدون کسر مالیات یا هزینه اضافی پرداخت کنند.

کاخ الیزه تلاش کرد که بحران‌های اقتصادی در فرانسه را به گردن جلیقه زردها بیاندازد.

بحران جلیقه زردها که از ۱۷ نوامبر ۲۰۱۸ (۵۶ آبان ۹۷) در فرانسه شکل گرفته و امروز وارد دهمین ماه متوالی خود شد.

1071 

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =