فرصت طلبی وزیرخارجه آمریکا برای اختلاف افکنی در منطقه

تهران – ایرنا – رسانه های غربی با پرداختن به اظهارات تازه مقامات دولت دونالد ترامپ در ارتباط به حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، به فرصت طلبی مایک پمپئو وزیرخارجه آمریکا جهت اختلاف افکنی در منطقه خاورمیانه اشاره کردند.

شبکه تلویزیونی سی ان ان روز سه شنبه در گزارشی اظهارات مایک پمپئو و دونالد ترامپ درباره حمله دو پالایشگاه نفتی عربستان را با یکدیگر مقایسه کرد و گفت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درحالی روز گذشته (دوشنبه) گفت که به نظر می رسد ایران در پس این حملات قرار دارد که وزیرخارجه دولت وی از فعل هست، استفاده کرد، درحالی که تاکنون مدرکی ارائه نکرده است.

این شبکه خبری افزود: مقامات آمریکایی می گویند در بررسی تصاویری ماهواره ای با توجه به زوایه حملات به تاسیسات نفتی عربستان نمی تواند این حمله از سمت یمن صورت گرفته باشد.

"کایل اتوود" (Kylie Atwood) کارشناس امنیتی درباره اظهارات متناقض مقامات آمریکایی در ارتباط به این حملات به این رسانه تصویری آمریکایی گفت: درحالی رئیس جمهوری دونالد ترامپ می گوید که "به نظر می رسد" ایران در پس این حملات قرار داشته اما این در حالی است که مایک پمپئو طی روزهای اخیر دقیقا گفته بود ایران در پس این حملات "است".

این کارشناس امنیتی گفت: مقامات دولت ترامپ گفته اند که حداقل اطلاعات ارائه شده از سوی  یکی از متحدان منطقه ای واشنگتن نشان می دهد که "به نظر" این حمله از جانب ایران بوده است.

وی ادامه داد: درهر حال ما منتظر اطلاعات "دقیق" از سوی دولت آمریکا خواهیم ماند که نشان دهد ایران "دقیقا" در پس حملات به تاسیسات نفتی عربستان بوده یا مدارکی که نشان دهد این حملات در اصل از مبدا ایران صورت گرفته است.

دونالد ترامپ روز گذشته (دوشنبه)  در کاخ سفید در پاسخ به پرسش خبرنگاران  درباره یادداشت توئیتری خود که گفته بود به نظر می رسد ایران پشت حملات به پالایشگاه های سعودی باشد ، گفت: «من چنین حرفی نزده‌ام و فقط گفته‌ام فکر می‌کنم می‌دانیم چه کسی بوده است که البته به‌نظر می‌رسد ایران (در پس این حملات) باشد ولی با این لحنی که شما می گویید، نگفته‌ام.»

ترامپ افزود: بیشتر به نظر می رسد ایران عامل این حمله باشد اما من نگفته ام که ایران عامل آن بوده است.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه انکار اظهارات پیشین خود این بار درباره عربستان گفت که او قول نداده است که آمریکا از عربستان سعودی حفاظت خواهد کرد.

ترامپ افزود به آنها حمله شده است نه به ما، اما یقینا به آنها کمک خواهیم کرد. آنها از متحدان بزرگ ما هستند و بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار در سال گذشته در کشور ما هزینه کرده اند. یک و نیم میلیون شغل، ایجاد و به ما کمک کردند.

یگان  پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن روز شنبه ۲۳ شهریور ماه در عملیاتی با عنوان "توازن بازدارندگی دوم " پالایشگاه های "بقیق" و "خریص" وابسته به شرکت نفتی "آرامکو" عربستان را هدف ۱۰ پهپاد خود قرار داد.

 دو  پالایشگاه بقیق و خریص به ترتیب در ۷۰ و ۲۷۰ کیلومتری ظهران در شرق عربستان و درجنوب خلیج فارس  واقع هستند.

در پی این حملات، حدود ۵۰ درصد از صادرات نفت خام عربستان به بازارهای جهانی متوقف شد.

اروپام **۱۳۰۲**

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =