"فقر" علت اصلی ترک تحصیل دانش‌آموزان ابتدایی در خراسان شمالی است

بجنورد- ایرنا- معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش خراسان شمالی گفت: فقر مالی مهم‌ترین علت ترک تحصیل دانش‌آموزان ۶ تا ۱۱ سال در استان است که علاوه بر این، فقر فرهنگی و اجتماعی خانواده‌ها هم در بازماندن آنان از تحصیل بی‌تاثیر نیست.


عصمت بدخشان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا  اظهار داشت: بی سرپرست یا بدسرپرست بودن و ممانعت خانواده ها از تحصیل دانش آموزان در رده های بعدی علل  ترک تحصیل دانش آموزان دوره ابتدایی  استان است.

وی افزود:  هم اکنون پوشش آموزش دوره ابتدایی ۶ تا ۱۱ سال در خراسان شمالی ۹۸.۸۱ است و بر طبق آمار امسال باید ۱۸ هزار و  ۸۶۴ نفر در کلاس اول ابتدایی ثبت نام کنند.

بدخشان گفت: تاکنون بیش از ۱۷ هزار نفر کلاس اولی در مدارس استان ثبت نام کرده اند و تلاش می کنیم تمامی کودکان ۶ سال استان  امسال در مدرسه حضور یابند.

معاون آموزش ابتدایی  اداره کل آموزش و پرورش خراسان شمالی گفت : طبق آمار ثبت شده در سامانه وزارت آموزش و پروش، سال تحصیلی گذشته ۵۶۰ دانش آموز ۶ تا ۱۱ ساله این استان به مدرسه نرفته اند.

 بدخشان گفت: تلاش می کنیم تا این کودکانی که تاکنون شناسایی نشده اند با کمک استانداری، فرمانداری ها و بخشداری ها شناسایی شده و وارد کلاس درس شوند.

وی افزود: فهرست این افراد که در سن آموزش ابتدایی هستند و به مدرسه نرفته اند از ثبت احوال گرفته شده اما، هنوز این دانش آموزان شناسایی نشده اند.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پروش خراسان شمالی گفت: گر چه هنوز دغدغه هایی در آموزش دانش آموزان عشایری وجود دارد اما وضعیت پوشش تحصیلی دوره ابتدایی در این حوزه مطلوب است و ترک تحصیل در دانش آموزان عشایری بیشتر در ورودی های ششم به هفتم است.

وی افزود: سال گذشته ۵ کلاس با یک  دانش آموز  و ۱۰۰ کلاس درس با کمتر از ۵ نفر دانش آموز در استان تشکیل شد تا همه دانش آموزان در مناطق دور افتاده، محروم، مرزی و عشایری از نعمت آموزش و سواد بهرمند باشند.

۱۶۵ هزار دانش آموز خراسان شمالی از سال تحصیلی جدید در ۲ هزار آموزشگاه مشغول به تحصیل می شوند.

۷۱۸۹ / ۶۰۴۲

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha