آزمون سخت نتانیاهو؛ آیا سناریوی انتخابات زودهنگام تکرار می شود؟

بیروت- ایرنا- انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی امروز در حالی برگزار می شود که به نظر می رسد این انتخابات با نمونه قبلی شش ماه پیش، تفاوتی ندارد و نتایج آن تکرار خواهد شد، در نتیجه باید پرسید آیا انتخابات زودهنگام برای بار سوم در راه است؟

نتانیاهو که برای پیروزی در این انتخابات تمام تلاش خود را کرده و به هر راهی متوسل شد و حتی از ملحق کردن بخش هایی از کرانه باختری و دره اردن به فلسطین اشغالی سخن گفت، می کوشد با پیروزی در این انتخابات خود را از مجازات زندان به دلیل پرونده فساد و رشوه نجات دهد.

وعده های نتانیاهو در حالی است که به گفته شخص او، نهاد قضایی اسرائیل در این چند ماه وی را نخست‌وزیر موقت می دانست و تا زمان انتخابات و بدست آوردن آرای لازم، مشروعیت کافی برای اجرایی کردن وعده های انتخاباتی خود ندارد.

بحران بزرگتر برای نتانیاهو در راه است

این در حالی است که به نوشته روزنامه "الاخبار" لبنان، اسرائیل امروز شاهد دومین انتخابات زودهنگام خود در کمتر از شش ماه گذشته است زیرا در دوره قبل نتانیاهو در تشکیل کابینه ناکام ماند واکنون بیشتر پیش بینی ها حاکی از این است که نتایج این دوره از انتخابات با دوره قبل چندان تفاوتی نخواهد داشت بنابراین همان بحران قبلی برای نتانیاهو البته با مشکلات بیشتر تکرار خواهد شد، در نتیجه احتمال سناریوهای مختلف وجود خواهد داشت.

به نوشته این روزنامه، به نظر می رسد این بار نیز مانند دوره قبل نتایج انتخابات تقریبا حاکی از برابری دو حزب رقیب و در نتیجه ناممکن بودن تشکیل کابینه خواهد بود.

انتخابات امروز به دلیل نبود رقابت بر سر برنامه های سیاسی، شخصی سازی شده  و یکی از سخت ترین و بی رحمانه ترین انتخابات این رژیم را رقم زده است.

الاخبار در توضیح این مطلب نوشت: هنگامی که در انتخابات گذشته رقابت بین حامیان نتانیاهو و مخالفان آن جریان یافت و پس از اعلام نتایج، نتانیاهو نتوانست کابینه تشکیل دهد، به انحلال پارلمان و انتخابات زودهنگام مجدد متوسل شد که این کاملا بیانگر شخصی کردن انتخابات است تا از این طریق یک بار دیگر برای پیروزی تلاش کرده و گزینه های بهتری را بدست آورد.

در این میان یک سوال مطرح است: آیا همان نتیجه دوباره تکرار خواهد شد و نتانیاهو در صورت ناتوانی در تشکیل کابینه برای بار سوم به تکرار انتخابات متوسل خواهد شد یا اینکه می تواند 61 کرسی را بدون حزب اویگدور لیبرمن از آن خود کند و پس از آن ائتلاف مورد نظر خود را تشکیل داده  و در نتیجه از زندان به دلیل اتهامات مربوط به فساد و رشوه نجات یابد؟

الاخبار ادامه داد: اگر بنی گانتس رئیس حزب آبی- سفید بر حزب لیکود پیروز شود چه؟ چه کسی از گرایش به سمت تشکیل کابینه وحدت ملی بزرگ بدون حضور احزاب مذهبی و عربی آنطور که لیبرمن می خواهد، جلوگیری خواهد کرد؟

این در حالی است که آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ سابق اسرائیل و رهبر حزب محافظه‌کار، سکولار و ملی‌گرای "اسرائیل خانه ما"برای نتانیاهو سرنوشت ساز است به ویژه اینکه سیستم انتخاباتی اسرائیل به احزاب اجازه می‌دهد، "آرای مازاد" خود را به یکدیگر اعطا کنند. به این معنی که اگر یک حزب تعداد کافی رای برای به دست آوردن یک کرسی بیشتر را به دست نیاورد، می‌تواند این آراء را به حزب دیگری بدهد تا آن حزب از این آراء استفادۀ بهتری ببرد. نکته اینجاست که لیبرمن و گانتس پیش از این توافقنامه‌ای در این باره امضا کرده‌اند تا آرای مازاد خود را در اختیار یکدیگر قرار دهند.

نکته قابل توجه اینکه نتانیاهو در انتخابات شش ماه پیش با سرسخت‌ترین رقیب خود یعنی بنی گانتس، نامزد میانه‌رو و رئیس پیشین ستاد کل ارتش اسرائیل، روبرو شد و فقط توانست ۲۶.۵ درصد آراء را بدست آورد، حال آنکه گانتس با برخورداری از حمایت ائتلاف سیاسی اتحاد آبی – سفید، توانست ۳۵ کرسی را در پارلمان اسرائیل از آن خود کند در نتیجه نتانیاهو نتوانست اکثریت لازم برای تشکیل یک کابینه تک حزبی به دست آورد.

با اینهمه امروز نتانیاهو پس از تلاشی سخت و متوسل شدن به راههای مخلتف برای پیروزی در انتخابات، به امید بدست آوردن اکثریت کرسی‌های پارلمان  برای حزب لیکود است و در نظر دارد دورۀ زمامداری خود به عنوان نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی را طولانی کند؛ پستی که بیش از ۱۰ سال است در اختیار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =