فعالیت سرمایه گذاران و شرکتهای ترکیه در ایران ادامه می‌یابد
فاتح چایاباتماز نماینده انجمن بین المللی صنعتگران و بازرگانان مستقل ترکیه (MÜSİAD ) در تهران

تهران- ایرنا- نماینده انجمن صنعتگران و بازرگانان مستقل ترکیه MÜSİAD در تهران با اعلام اینکه تحریم های غیرقانونی آمریکا تأثیر چندانی بر همکاری های تجاری ایران و ترکیه نداشته است گفت: با وجود خروج برخی شرکتهای خارجی از ایران بعد از تحریم ها، شرکتها و تجار ترک به همکاری با ایران ادامه می دهند.

تهران – ایرنا - فاتح چایاباتماز Fatih Çayabatmaz نماینده انجمن صنعتگران و بازرگانان مستقل ترکیه (MÜSİAD) در تهران با اشاره به سابقه فعالیت 14 ساله این انجمن در ایران گفت: این مؤسسه بیشتر در منطقه ویژه اقتصادی پیام واقع در استان البرز در حوزه تولید محصولات مختلف نظیر مواد غذایی، نساجی، محصولات بهداشتی، مواد خام و صنایع اولیه فعالیت می کند و علاوه بر عرضه بخشی از این محصولات در ایران، به کشورهایی مانند افغانستان و عمان هم صادر می کند.

وی با ذکر توضیحات کلی درباره فعالیت انجمن بین المللی صنعتگران و بازرگانان مستقل ترکیه، بیان داشت: این موسسه در سال 1990 تأسیس شد و اکنون پس از گذشت نزدیک به سی سال از حیات خود، در 224 نقطه جهان در 95 کشور فعالیت دارد. این انجمن با 13 هزار عضو و 65 هزار مؤسسه و نهاد و شرکت تجاری را می توان در واقع به نوعی گسترده ترین انجمن بازرگانی در سراسر جهان نامید. تمرکز آن عمدتاً فعالیت در کشورهای اسلامی است اما در سراسر جهان و در کل قاره ها نیز فعالیت تجاری دارد.

برای تحقق تجارت 30 میلیارد دلاری بین ایران و ترکیه تلاش می کنیم

چایاباتماز درباره مناطق فعالیت انجمن صنعتگران و بازرگانان مستقل ترکیه در ایران اعلام کرد: عمده حضور ما در مناطق غربی ایران مانند تبریز، ارومیه و زنجان است، اما در تهران و دیگر مناطق ایران نیز کار اقتصادی می کنیم. بیشتر فعالیت های ما در حوزه های تولید مواد غذایی، نساجی، محصولات بهداشتی، مواد خام و صنایع اولیه است و برای رسیدن به رقم 30 میلیارد دلار تجارت بین ایران و ترکیه که از چندین سال پیش به این سو مورد تأکید سران دو کشور بوده است، تلاش می کنیم.

این کارآفرین اهل ترکیه درباره آخرین آمار تجارت بین دو کشور نیز گفت: رقم 22 میلیارد دلار تجارت بین دو کشور هم اکنون به 9 میلیارد دلار رسیده است. ما باید سطح تجارت خود را حفظ نموده و در سال های پیش رو به رقم 30 میلیارد دلار برسانیم و این مهم با توجه به ظرفیت های بالای دو کشور، دست یافتنی است. ایران و ترکیه با 517 کیلومتر مرز مشترک که مرزی طولانی محسوب می شود، روابط تجاری و تاریخی ریشه دار، قرار گرفتن در مسیر جاده تاریخی ابریشم و پروژه جاده ابریشم فعلی چین، قرابت های تاریخی و فرهنگی و نیاز متقابل به یکدیگر، می بایستی روابط خود را بیش از پیش گسترش داده و تقویت کنند.

ظرفیت های متقابل برای تقویت تبادلات تجاری

چایاباتماز با اشاره به اینکه ترکیه واردکننده منابع انرژی بوده و ایران نیز در زمینه منابع زیرزمینی و انرژی بسیار غنی است، افزود: ایران شریک تجاری بسیار مهمی برای ترکیه است. ترکیه نیز به ویژه در حوزه تولید محصولات شیمیایی، نساجی، قطعات خودرو، مواد معدنی و فلزی، محصولات نیمه خام و لوازم مصرفی در جایگاه قابل توجهی قرار دارد. همچنین کیفیت لوازم مصرفی ترکیه در سطح استاندارد اروپایی است و این نیز مردم ایران را به سمت کالاهای ترکیه ای جذب می کند. از همین رو ما می بایستی از روابط نزدیک تاریخی، فرهنگی و اقتصادی بهره برده و روابط خود را گسترده تر سازیم.

نماینده انجمن صنعتگران و بازرگانان مستقل ترکیه در تهران درباره فعالیت عمده انجمن در ایران گفت: برای شرکت های ترکیه ای که خواهان فعالیت تجاری در ایران هستند خدمات مشاوره سرمایه گذاری ارائه می دهیم. نباید منکر وجود مشکلاتی از قبیل مسائل گمرکی و بانکداری بین دو کشور شد، اما هدف ما به حداقل رساندن این مشکلات است.

جذابیت های ایران برای سرمایه گذاران ترک

چایاباتماز درباره مزیت ها و جذابیت های ایران برای تجار ترک اظهار داشت: نیروی کار نسبتا ارزان، سهولت تولید و تهیه مواد خام، قیمت بسیار پایین منابع انرژی، وجود 80 میلیون جمعیت که عمدتاً جوان هستند، نزدیکی فرهنگ مصرف ایرانیان به ترکیه و حمل و نقل ارزان قیمت و راحت تر برای رسیدن به کشورهای ثالث از طریق ایران برخی از مزیت های عمده این کشور در زمینه انجام فعالیت های اقتصادی و سرمایه گذاری محسوب می شود.

فعال اقتصادی ترک با اشاره به موافقتنامه تجارت ترجیحی بین ایران و ترکیه بیان داشت: بعد از نزدیک به 10 سال مذاکره، طرفین در سال 2015 این موافقتنامه را امضا کردند. همچنین در سفر آقای روحانی رئیس جمهور ایران به آنکارا در آذرماه سال گذشته مقرر شد مقدار کالاهای موجود در این موافقتنامه سه برابر شود. هم اکنون تعداد اقلام موجود در موافقتنامه تجارت ترجیحی بین ایران و ترکیه به بیش از 1000 عدد رسیده است و امیدواریم با گسترش و افزایش روزافزون این اقلام، تجارت دو کشور پررونق تر از گذشته گردد.

پیشنهادی برای معافیت ترکیه از قانون حمایت از کالاهای ایرانی

وی با اشاره به اجرای قانون حمایت از کالاهای ساخت داخل در ایران و ممنوعیت ورود کالاهای خارجی که مشابه آن در ایران تولید می شود گفت: به علت اینکه تولیدات تجار ترک عمدتاً لوازم مصرفی بوده و این قانون جدید دولت ایران، در واقع عمده کالاها و تولیدات ترکیه را در بر می گیرد، اجرای این قانون، تأثیر منفی بر مبادلات تجاری دو کشور گذاشته است. پیشنهاد ما به ایران این است که کالاهای ترکیه ای را از شمول این قانون معاف سازد. همان طور که ترکیه علیرغم اعمال تحریم های سنگین آمریکا علیه ایران در کنار این کشور ایستاده و از این تحریم ها تبعیت نمی کند، انتظار داریم ایران نیز با توجه روابط گرم و رو به گسترش دو کشور به ویژه در سال های اخیر، زمینه تسهیل فعالیت تجار ترکیه در ایران را فراهم کند.

ضرورت تقویت بازارچه های مرزی

نماینده بنیاد تجاری موسیاد ترکیه در تهران با اعلام آمار تجارت دو کشور افزود: در سال 2017 حجم صادرات ترکیه به ایران 3/3 میلیارد دلار بود که این رقم در سال 2018 به 2/2 میلیارد دلار کاهش یافت. ما برای توقف این روند و در واقع افزایش روابط تجاری دو کشور پیشنهاداتی از قبیل تقویت پایانه ها و بازارچه های مرزی را ارائه کرده ایم. تحریم های هیچ کشوری نمی تواند بر مرز دو کشور تأثیرگذار باشد.

تجارت با پول ملی

چایاباتماز با تأکید بر ضرورت گسترش روابط تجاری ایران و ترکیه با پول ملی دو کشور، گفت: با توجه به امضای قرارداد همکاری بین بانک مرکزی ایران و بانک هالک بانک ترکیه، بخشی از روابط تجاری دو کشور از سال 2011 به این سو با تومان و لیره انجام می شود. در صورت لغو تحریم های ضد ایرانی، تجارت با پول ملی آسان تر از گذشته می شود.

ایران می تواند دسترسی ترکیه به کشورهای منطقه را تسهیل کند

وی تصریح کرد که ایران با توجه به موقعیت راهبردی خود می تواند دسترسی ترکیه به کشورهای همسایه و منطقه ای را تسهیل کند. ایران و ترکیه هر کدام با بیش از 80 میلیون جمعیت به همراه کشورهای همسایه مانند افغانستان و پاکستان می توانند همانند اتحادیه اروپا، بازار بزرگ تجاری تشکیل داده و زمینه توسعه اقتصادی خود را فراهم سازند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =