وزیر دفاع آمریکا با  ولیعهد سعودی درباره حملات به آرامکو گفت وگو کرد

تهران- ایرنا- وزیر دفاع آمریکا با ولیعهد عربستان در باره حملات اخیر به تاسیسات نفتی سعودی گفت وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس)، مارک اسپر روز دوشنبه در تماس تلفنی با محمد بن سلمان، حمایت کامل کشورش را از عربستان در قبال حملات اخیر به تاسیسات نفتی آرامکو  در بقیق و خریص اعلام کرد.

وی همچنین یادآورشد که کشورش تمامی گزینه‌های موجود را برای مقابله با این گونه حملات به عربستان بررسی می‌کند.

خبرگزاری سعودی افزود: وزیر دفاع آمریکا  از نقش عربستان در حمایت از تلاش‌های بین‌المللی برای مقابله با خطر ایران و تهدید ناوبری دریایی  اعلام کرد.   
بر اساس این گزارش، ولیعهد عربستان نیز مدعی شد که تهدیدهای ایران تنها علیه عربستان نیست بلکه خاورمیانه و جهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

جنبش انصار الله یمن، روز شنبه در واکنش به تداوم حملات جنگنده های سعودی به یمن و محاصره چندین ساله این کشور در عملیاتی تحت عنوان "توان بازدارندگی دوم" تاسیسات نفتی و پالایشگاه های بقیق و خریص واقع در شرق عربستان را هدف حملات پهپادی خود قرار داد.

میدان نفتی بقیق در شرق عربستان سعودی واقع شده که توان تولید روزانه هفت میلیون بشکه نفت را دارد و متعلق به شرکت نفتی سعودی آرامکو عربستان است.۷۰ درصد تولیدات این شرکت نفتی در پالایشگاه‌های بقیق تولید می شود. با این حمله ۵۰ درصد از تولید و صادرات نفت عربستاه به طور موقت مختل شده است.

نیروهای انصار الله همچنین عربستان و نیز امارات را به حملات بیشتر در صورت عدم توقف جنگ تهدید کرده اند.

در پی هدف قرار گرفتن تاسیسات نفتی آرامکو، قیمت نفت در بازار جهانی افزایش یافت و دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا دستور داد در صورت لزوم و کمبود نفت در بازارهای جهانی از ذخیره سازی های راهبردی نفت کشورش استفاده شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =