۲۵ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۲۲:۰۵
کد خبرنگار: 1195
کد خبر: 83478340
۰ نفر
ابراز نگرانی دبیر کل ناتو از  افزایش تنش ناشی از حملات به تاسیسات سعودی

تهران- ایرنا- دبیر کل ناتو روز دوشنبه از افزایش تنش پس از حملات به تاسیسات نفتی در شرق عربستان سعودی ابراز نگرانی شدید کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، «ینس استولتنبرگ» دبیر کل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) گفت که این سازمان  از افزایش تنش ناشی از حملات روز شنبه به تاسیسات نفتی «بقیق» و «خریص» در شرق عربستان سعودی " شدیدا نگران" است.

استولتنبرگ که به بغداد پایتخت عراق سفر کرده، در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه با متهم کردن ایران به بی‌ثبات کردن منطقه، افزود: با از همه طرف‌ها می‌خواهیم از وقوع دوباره چنین حملاتی خودداری کنند چرا که پیامدهای منفی برای همه منطقه دارد.
دبیر کل ناتو با بیان اینکه این سازمان این حمله را به دلیل تاثیرش بر افزایش قیمت نفت «به شدت محکوم» می‌کند، گفت: ما نگران چیزی هستیم که شاهد آنیم، به ویژه از سوی ایران.
استولتنبرگ همچون دیگر مقام‌های آمریکایی ادعای حمایت ایران از گروه‌های تروریستی را تکرار کرده و تهران را مسئول بی‌ثبات کردن همه منطقه دانست.
واشنگتن بدون ارائه اسناد و مدارکی مدعی شده است که حملات روز شنبه به تاسیسات نفتی «بقیق» و «خریص» در شرق عربستان از خاک ایران انجام شده است.
این در حالی است که حتی مقام‌های سعودی نیز چنین ادعایی را ندارند و اعلام کرده‌اند که در این رابطه با واشنگتن هم‌نظر نیستند.
جنبش انصار الله یمن، روز شنبه در واکنش به تداوم حملات جنگنده های سعودی به یمن و محاصره چندین ساله این کشور در عملیاتی تحت عنوان "توان بازدارندگی دوم" تاسیسات نفتی و پالایشگاه های بقیق و خریص واقع در شرق عربستان را هدف حملات پهپادی خود قرار داد.
 میدان نفتی بقیق در شرق عربستان سعودی واقع شده که توان تولید روزانه هفت میلیون بشکه نفت را دارد و متعلق به شرکت نفتی سعودی آرامکو عربستان است.۷۰ درصد تولیدات این شرکت نفتی در پالایشگاه‌های بقیق تولید می شود. با این حمله ۵۰ درصد از تولید و صادرات نفت عربستاه به طور موقت مختل شده است.
نیروهای انصار الله همچنین عربستان و نیز امارات را به حملات بیشتر در صورت عدم توقف جنگ تهدید کرده اند.
در پی هدف قرار گرفتن تاسیسات نفتی آرامکو، قیمت نفت در بازار جهانی افزایش یافت و دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا دستور داد در صورت لزوم و کمبود نفت در بازارهای جهانی از ذخیره سازی های راهبردی نفت کشورش استفاده شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =