چین از فشار آمریکا بر اعراب برای قطع ارتباط با هواووی انتقاد کرد

پکن- ایرنا- وزارت خارجه چین از اینکه آمریکا شماری از کشورهای منطقه خلیج فارس را تحت فشار قرار داده است تا هر گونه همکاری با شرکت هواووی چین را قطع کنند بشدت انتقاد کرد.

هوا چون اینگ سخنگوی وزارت خارجه چین روز چهارشنبه تاکید کرد که شرکت های آمریکایی سالهاست که از طریق فنآوری های ارتباطاتی خود در حال جاسوسی از دیگر کشورها هستند اما می خواهند چین را در این مورد متهم نشان دهند.

وی افزود که درخواست ها از کشورهای عربی و حوزه خلیج فارس برای همکاری نکردن با شرکت مخابراتی هواوی نه تنها یاوه گویی است بلکه حرکتی کاملا غیراخلاقی محسوب می شود.

این سخنگو گفت که آمریکا همه مقررات بین المللی درعرصه تجارت را زیر پا گذاشته و هر حرکت غیراخلاقی را در این زمینه انجام می دهد و با سوء استفاده از قدرت دولتی در حال ایجاد آشوب های تجاری و برهم زدن روابط مناسب و سالم همکاری کشورهاست.

وی تاکید کرد که اینها جز مزخرف گویی و اتهام زنی چیز دیگری نیست. آمریکا هیچ سند و مدرکی برای گفته هایش ندارد و اتهاماتی چون طرح مسایل امنیتی یاوه گویی محض است.

مقام‌های آمریکایی روز پنجشنبه اعلام کردند که واشنگتن نسبت به استفاده کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از فناوری (۵G) شرکت چینی «هواوی» و خطرات امنیتی احتمالی آن ابراز نگرانی کرده است.

 آمریکا نسبت به استفاده متحدانش از تجهیزات هواوی هشدار داده و گفته که این اقدام خطر امنیتی در بر دارد. واشنگتن در این زمینه شدیدترین هشدارها را به کشورهای اروپایی داده است.

در همین حال، «آجیتی پای» رئیس کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا هفته گذشته در سفری به عربستان، امارات و بحرین از این کشورها خواست تا از تجهیزات هواوی استفاده نکنند.

«رابرت استرایر» معاون دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور سایبری، ارتباطات بین‌الملل و سیاست اطلاع‌رسانی درباره هشداری که با کشورهای عربی داده شده است، اظهار داشت: ما در پیام خود بر اهمیت امنیت فناوری ۵G و اصول امنیتی تاکید کردیم.

فناوری شبکه موبایلی نسل پنجم یا ۵G به اختلافات میان آمریکا و پکن دامن زده است. واشنگتن مدعی است که احتمال دارد پکن از شرکت هواوی سوءاستفاده کند.

آمریکا هواوی را به همکاری با ارتش و سازمان اطلاعات چین و استفاده از تجهیزات این شرکت برای جاسوسی و نظارت غیرقانونی متهم کرده است. چین و هواوی اتهام‌های آمریکا را رد کرده‌اند.

آمریکا تهدید کرده است روابط اطلاعاتی و اشتراک اطلاعات جاسوسی با کشورهایی را که از تجهیزات هواوی استفاده می‌کنند، قطع خواهد کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =