شانزدهمین دور گفت‌وگوهای سیاسی ایران و هند برگزار شد

تهران - ایرنا - شانزدهمین دور گفت وگوهای سیاسی ایران و هند روز دوشنبه با حضور «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان و «ویجی گوخال» معاون وزیر امور خارجه هند برگزار شد.

طرفین در جریان برگزاری شانزدهمین  دور مشورت های سیاسی فیمابین وزارت خارجه های دو کشور طیف گسترده ای از مسائل مورد علاقه دو کشور در عرصه های مختلف دو جانبه, منطقه ای و بین المللی را مرور و نقشه راه روابط برای یکساله آتی را مرور کردند  
دوکشور ضمن ابراز خرسندی از تآثیر مثبت استفاده از ارزهای ملی و افزایش چشمگیر حجم مبادلات ایران و هند ظرف یکسال اخیر بر لزوم گسترش بیش از پیش روابط به ویژه در عرصه های مهمی چون تجارت، حمل و نقل، علوم و فناوری, صنعت، ارتباطات، بانکی و بیمه ای و سرمایه گذاری تآکید نمودند. 
در این گفت وگوها عراقچی بر لزوم حل و فصل مسئله کشمیر از طریق گفتگوی هند و پاکستان با تکیه بر شیوه های مسالمت آمیز و عادلانه تاکید نموده و با عنایت به ارتباطات تاریخی مردم ایران با مسلمانان منطقه کشمیر ابراز  امیدواری کرد حقوق مسلمانان این منطقه محترم شمرده شده و محدودیت های اعمالی رفع گردد.

قائم‌مقام وزیر امور خارجه هند که به منظور برگزاری شانزدهمین دور مشورت های سیاسی بین وزارتخانه های امور خارجه دو کشور در تهران به سر می‌برد روز یکشنبه نیز در دیدار و گفت وگو با محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان ضمن تشریح اهداف سفر خود به تهران، در خصوص روابط فیمابین، همکاری های دو کشور در حوزه های دو جانبه و منطقه و همچنین دیگر مسائل مورد علاقه گفت وگو و تبادل نظر کرد.  
محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان نیز در این دیدار  ضمن توجه به روند رو به گسترش همکاری های دو کشور در حوزه های مختلف و ابراز علاقمندی در خصوص عملیاتی کردن ظرفیت های همکاری، ضمن ابراز نگرانی از وضعیت مردم کشمیر اظهار امیدواری کرد وضعیت آنها بهبود یابد.

 قائم مقام وزیر خارجه هند همچنین روز دوشنبه با علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل دیدار و گفت وگو کرد.

ویجی گوخال در این دیدار به اهمیت روابط ایران و هند اشاره کرد و گفت: ما برای توسعه همکاری با ایران بسیار اهمیت قایل هستیم که نقش موثر و مهمی در منطقه و جهان اسلام دارد و شخصیت جنابعالی که یکی از چهره های سیاسی برجسته و شناخته شده در هند هستید برای توسعه همکاری های دوجانبه بسیار قابل توجه و مهم هست.
گوخال بر ادامه روابط در تمامی زمینه ها تاکید کرد و در خصوص توسعه روابط اقتصادی و همکاری ها به ویژه در منطقه چابهار و حوزه نفت و گاز به بحث و تبادل نظر پرداخت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =