اجلاس سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه گامی برای کاهش مشکلات منطقه

تهران - ایرنا - پنجمین دور اجلاس سه جانبه سران ایران، روسیه و ترکیه در حالی برگزار می شود که کارشناس مسائل بین‌الملل معتقد است این اجلاس گامی برای کاهش مشکلات منطقه است.

علی بیگدلی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی دولت با اشاره به نقش پررنگ ایران در سوریه حضور ایران در این نشست را قابل اهمیت دانست و معتقد است با توجه به شرایط حاکم در ادلب این اجلاس می‌تواند گامی برای کاهش مشکلات در این منطقه باشد.

وی با اشاره به موقعیت ادلب گفت: با توجه به اینکه کریدور جدید با طول و عرض نامشخصی بین کردها و مرزهای ترکیه به وجود آمده و مورد موافقت آمریکا و عربستان نیز قرار گرفته است، این نقطه در حالت ابهام به سر می‌برد و این اجلاس نیز در این راستا برگزار می شود.

این کارشناس مسائل بین الملل، این منطقه را دارای اهمیت زیاد برای آمریکا، ترکیه و سوریه عنوان کرد و با اشاره به نقش مهم روسیه گفت: این کشور چون نظارت بر همه رفتارهای سوریه دارد و عملا در جنگ وارد شده است سهم به سزایی در حل مشکلات دارد.

وی در ادامه به نقش موثر ایران در سوریه اشاره کرد و گفت: با توجه به این مساله از ایران برای نشست‌هایی که با موضوع سوریه برگزار می‌شود همواره دعوت به عمل می‌آید.

بیگدلی در بخشی دیگری از اظهارات خود با اشاره به روابط استراتژیک ایران و روسیه گفت: روسیه از شرکای سنتی کشورمان بوده است و توسعه همکاری‌ها و  پیدا کردن بازار در این کشور از مواردی است که در این سفر قابل اهمیت است و می شود فضای جدید اقتصادی به وجود آورد.

اجلاس ترکیه در حالی برگزار می‌شود که محور اصلی مذاکرات بررسی و حل مشکلات منطقه و سوریه است با این حال علاوه بر مذاکرات روسای جمهوری اسلامی ایران، روسیه و ترکیه در قالب این اجلاس، طرفین برای ادامه و توسعه همکاری‌های سه‌جانبه در حوزه‌های مختلف اقتصادی و همچنین ارتباطات منطقه‌ای گفت‌وگو خواهند کرد.

رئیس جمهوری کشورمان همچنین در حاشیه اجلاس آنکارا، دیدارهای جداگانه‌ای با روسای جمهوری فدراسیون روسیه و ترکیه داشت که در آن مهمترین مسائل فیمابین و روابط دوجانبه مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

 این سفر از نظر سیاسی و اقتصادی ابعاد قابل توجهی دارد. علاوه بر اهمیت این نشست که می تواند زمینه‌ساز رفع چالش‌های فعلی در سوریه باشد، دیدارهای دو جانبه ایران با روسای جمهوری دو کشور دیگر  حاضر در این نشست در راستای گسترش مناسبات اقتصادی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =