ادامه اظهارات ضد ایرانی ترامپ این بار با محور تاسیسات نفتی عربستان

تهران – ایرنا – دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه با ابراز تردید در دخالت نداشتن ایران در مورد هر گونه حمله هوایی به تاسیسات نفتی آرامکو سعودی در خاک عربستان، به حادثه سرنگونی پهپاد جاسوسی ارتش ایالات متحده در آسمان ایران در حوزه خلیج فارس، اشاره کرد.

 وی  در پیامی که در شبکه اجتماعی توئیتر منتشر کرد، مدعی شد: به یاد می آورید هنگامی که ایران یک پهپاد آمریکا را سرنگون کرد، گفت که در حریم هوایی این کشور بوده است، در حالی که در واقع حتی به آسمان آنها نزدیک هم نشده بود.

ترامپ افزود: اما آنها به شدت بر این قضیه پافشاری کردند در حالی که می دانستند دروغ بسیار بزرگی است و اکنون نیز می گویند که هیچ ارتباطی با حمله به عربستان سعودی نداشته اند؛ ما خواهیم دید و بعدا مشخص خواهد شد.

ترامپ در توئیت دیگری که امروز منتشر کرد، نوشت که هر چند آمریکا نیازی به نفت و گاز خاورمیانه ندارد، اما متحدانش را در این منطقه یاری خواهد کرد.

ایران اتهام ها وادعاهای مقام های آمریکا را در باره ارتباط داشتن با حمله هوایی بامداد شنبه به تاسیسات نفتی عربستان سعودی به شدت رد و محکوم کرده است.

 جنبش انصار الله یمن، روز شنبه در واکنش به تداوم حملات جنگنده های سعودی به یمن و محاصره چندین ساله این کشور در عملیاتی تحت عنوان "توان بازدارندگی دوم" تاسیسات نفتی و پالایشگاه های بقیق و خریص واقع در شرق عربستان را هدف حملات پهپادی خود قرار داد.

 میدان نفتی بقیق در شرق عربستان سعودی واقع شده که توان تولید روزانه هفت میلیون بشکه نفت را دارد و متعلق به شرکت نفتی سعودی آرامکو عربستان است.۷۰ درصد تولیدات این شرکت نفتی در پالایشگاه‌های بقیق تولید می شود. با این حمله ۵۰ درصد از تولید و صادرات نفت عربستاه به طور موقت مختل شده است.

نیروهای انصار الله همچنین عربستان و نیز امارات را به حملات بیشتر در صورت عدم توقف جنگ تهدید کرده اند.

در پی هدف قرار گرفتن تاسیسات نفتی آرامکو، قیمت نفت در بازار جهانی افزایش یافت و دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا دستور داد در صورت لزوم و کمبود نفت در بازارهای جهانی از ذخیره سازی های راهبردی نفت کشورش استفاده شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =