احتمال افزایش قیمت بنزین در آمریکا

تهران – ایرنا – احتمال افزایش بهای بنزین در آمریکا در پی حمله اخیر به تاسیسات نفتی شرکت آرامکو در شرق عربستان سعودی به شدت افزایش یافته است.

به گزارش شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴، حمله پهپادی و انفجارهای شدید در تأسیسات نفتی بقیق و خریص عربستان سعودی که انصارالله یمن مسئولیت آن را به عهده گرفت، باعث سردرگمی بازارهای نفتی جهان شده است.

این حمله پهپادی موجب کاهش عرضه نفت و به تبع آن افزایش بیست درصد قیمت جهانی نفت شد.

بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی بر این باورند از آنجایی که آمریکا نیمی از نفت مصرف خود را از عربستان وارد می کند، با احتمال افزایش بهای بنزین در روزهای آینده روبرو است.

هم اکنون نیز در برخی مناطق آمریکا بهای بنزین در مقایسه با روزهای گذشته بیش از ۱۰ درصد افزایش یافته است.

این کارشناسان بر این باورند که ساکنان ایالت کالیفرنیا در روزهای آینده بیش از سایر شهروندان آمریکایی با معضل افزایش بهای بنزین روبرو شوند. کالیفرنیا به دلیل دوری از مناطق نفت‌خیز از جمله تگزاس و نداشتن خط لوله نفت، به شدت به واردات از عربستان وابسته است.

عربستان سعودی روزانه بیش از ۷ میلیون بشکه نفت خام به آمریکا صادر می‌کند که از صادرات این کشور به کل آسیا بیشتر است. ۴۷ درصد از کل صادرات نفت عربستان به آمریکا نیز مستقیما به سواحل غربی این کشور می‌رود. در سال ۲۰۱۸، حدود ۳۷ درصد کل نفت وارداتی برای پالایشگاه‌های ایالت کالیفرنیا را عربستان سعودی تأمین کرده است.

میدان نفتی بقیق در شرق عربستان سعودی واقع شده که توان تولید روزانه هفت میلیون بشکه نفت را دارد و متعلق به شرکت نفتی آرامکو عربستان است.

۷۰ درصد تولیدات این شرکت نفتی در پالایشگاه‌های بقیق تولید می شود.

با حمله به این تاسیسات نفتی ۵۰ درصد از تولید و صادرات نفت عربستان به طور موقت مختل شده است.

نیروهای انصار الله همچنین عربستان و نیز امارات را به حملات بیشتر در صورت عدم توقف جنگ تهدید کرده اند.

در پی هدف قرار گرفتن تاسیسات نفتی آرامکو، قیمت نفت در بازار جهانی افزایش یافت و دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز تاکید کرد که در صورت لزوم و کمبود نفت از ذخایر استراتژیک نفت آمریکا استفاده می کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =