حمله به آرامکو صنعت پتروشیمی عربستان را متلاطم کرد

تهران-ایرنا- یک شرکت مالی سعودی روز دوشنبه پیش بینی کرد که حمله به تاسیسات نفتی آرامکو بر روی شرکت های پتروشیمی عربستان تاثیر منفی می گذارد.

به گزارشخبرگزاری آناتولی، شرکت سعودی "الراجحی" وابسته به بانک الراجحی عربستان اعلام کرد که حمله به دو تاسیسات نفتی آرامکو در کوتاه مدت اوضاع شرکت های پتروشیمی عربستان را تحت تاثیر قرار می دهد.

این شرکت ها مواد اولیه و مواد خام خود را از آرامکو تامین می کنند که اکنون بخشی از فعالیتش مختل شده است.

بر اساس این گزارش، سود خالص پیش بینی شده برای سه ماهه سوم با توجه به کاهش تامین مواد اولیه این شرکت ها کاهش یافته است.

جنبش انصار الله یمن، روز شنبه در واکنش به تداوم حملات جنگنده های سعودی به یمن و محاصره چندین ساله این کشور در عملیاتی تحت عنوان "توان بازدارندگی دوم" پالایشگاه های بقیق و خریص واقع در شرق عربستان را هدف حملات پهپادی خود قرار داد.

از سوی دیگر، شرکت های فعال در بورس اوراق بهادار عربستان نیز اعلام کردند که از روز شنبه و بعد از حملات به تاسیسات آرامکو، در تامین ذخایر مواد اولیه برای تولیدات خود با کمبود روبه رو شده اند.

۱۰ شرکت پتروشیمی در این باره اعلام کردند، چناچه ذخایر مواد اولیه آنها در نتیجه توقف بخشی از تولیدات آرامکو کاهش یابد، ۹ شرکت پتروشیمی نیز با مشکلات اساسی در تامین مواد اولیه خود روبه رو می شوند.

شرکت مالی "الراجحی" نیز یادآورشد که در پی این حملات، شرکت پتروشیمی سابک (بزرگتین شرکت پتروشیمی در منطقه) در سه ماه سوم ۲۳۵ میلیون ریال معادل ۶۲.۷ میلیون دلار ضرر خواهد کرد.

این شرکت پیش بینی کرده که شرکت های سعودی طی چند روز آینده میزان تولید پایین تری داشته باشند.

بر اساس اعلام رسانه های سعودی، در پی این حملات، تولید و صادرات روزانه نفت عربستان ۵۰ درصد کاهش یافته است.

"عبدالعزیز بن سلمان" وزیر انرژی عربستان نیز با تائید کاهش ۵۰ درصدی تولید نفت در شرکت آرامکو  پس از حمله پهپادی انصارالله یمن، گفت که این کاهش تولید بصورت موقتی خواهد بود.

نیروهای یمنی عربستان و امارات را به حملات بیشتر در صورت عدم توقف جنگ در یمن تهدید کرده اند.

در پی هدف قرار گرفتن تاسیسات نفتی آرامکو، قیمت نفت در بازار جهانی افزایش یافت و دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز تاکید کرد که در صورت لزوم و کمبود نفت از ذخایر استراتژیک نفت آمریکا استفاده می کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =