نمایندگان پارلمان عراق خواستار خروج نیروهای آمریکایی شدند

بغداد - ایرنا - ۵۳ نماینده پارلمان عراق با امضای یک نامه رسمی خواستار قرار گرفتن موضوع بیرون راندن نیروهای خارجی (آمریکایی) از خاک این کشور در دستور کار پارلمان شدند.

این نمایندگان در نامه ای به  "محمد الحلبوسی" رییس پارلمان عراق خواستار قرار گرفتن موضوع پایان دادن به حضور نیروهای خارجی (که عمدتا نیروهای آمریکایی هستند) در خاک این کشور، در دستور کار این مجلس شدند. 

این نامه که به امضای "حسن السالم" نماینده فراکسیون الصادقون پارلمان و به ضمیمه امضای سایر نمایندگان است، روز دوشنبه انتشار عمومی یافت. 

ضرورت خروج نیروهای آمریکایی که پس از اخراج در سال ۲۰۱۱ ، بار دیگر به بهانه مبارزه با داعش و در قالب ائتلاف بین المللی مدعی مبارزه با این گروهک تروریستی و تکفیری وارد خاک عراق شدند، بویژه از  پاییز ۲۰۱۷ و اعلام پایان نظامی داعش، به یک مطالبه ملی در عراق تبدیل شده است.  

این مطالبه که در دوره های مختلف با شدت و ضعف از سوی پارلمان عراق و برخی از احزاب دنبال و از سوی برخی دیگر از گروههای سیاسی عراق با آن مخالفت  شد، بر این استوار است که با پایان نظامی داعش، دیگر دلیل و بهانه ای برای ادامه حضور آمریکا در عراق وجود ندارد و این حضور بیش از پیش باعث نقض حاکمیت ملی و همچنین مداخله در امور کشورهای همسایه عراق می شود، امری که به نوبه خود مغایر قانون اساسی  این کشور است. 

تاکید بر ضرورت خروج نیروهای آمریکا از عراق در هفته های اخیر و پس از حملات پی در پی به مراکز و زاغه های مهمات سازمان الحشد الشعبی بیش از پیش افزایش یافته است. 

بسیاری از ناظران از جمله معاون سازمان الحشد الشعبی اعلام کرده اند که این حملات از سوی پهپادهای رژیم صهیونیستی  و با اطلاع و پشتیبانی نیروهای آمریکایی  مستقر در عراق صورت گرفته است. 

اقدام جدید نمایندگان پارلمان عراق همچنین در شرایطی است که فشار آمریکا برای همراه کردن عراق با سیاست های منطقه ای خود و حذف گروههای مقاومت عراقی وارد مرحله تازه ای شده است. /

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =