سخنگوی پوتین: کشورها از نتیجه گیری عجولانه در مورد آرامکو خودداری کنند

مسکو – ایرنا – سخنگوی رئیس جمهوری روسیه گفت: کشورهای منطقه و بازیگران خارجی باید از نتیجه گیری عجولانه در حادثه حمله به مرکز نفتی در عربستان خودداری کنند.

دمیتری پسکوف روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: حمله پهپادها به مرکز نفتی دولتی در عربستان یک حادثه بسیار ناگوار است که بر بازار جهانی انرژی تاثیر منفی می گذارد.
وی ادامه داد: روسیه به تشدید تنش ها در منطقه پس از حادثه حمله به مرکز نفتی در عربستان برخورد منفی دارد و از همه بازیگران خارجی و کشورهای منطقه می خواهد نتیجه گیری عجولانه نکنند که فقط ممکن است وضعیت را بی ثبات تر کند.

وی افزود: ما امیدواریم که طرف عربستانی در آینده نزدیک از عهده آسیب های بر اثر حمله پهپادها وارد آمده برآید.
پسکوف گفت: عربستان سعودی پس از این حمله هیچ گونه درخواست کمکی از روسیه نکرده است.
منابع خبری عربستان صبح روز شنبه از وقوع آتش سوزی در دو پالایشگاه شرکت نفت آرامکو در شهرهای "بقیق" و "هجره حُریص" در شرق این کشور خبر دادند. میدان نفتی بقیق در شرق عربستان سعودی واقع شده که توان تولید روزانه هفت میلیون بشکه نفت را دارد و متعلق به شرکت نفتی آرامکو عربستان است. ۷۰ درصد تولیدات این شرکت نفتی در پالایشگاه‌های بقیق تولید می شود.
"یحیی سریع" سخنگوی نیروهای مسلح یمن ضمن بر عهده گرفتن مسئولیت این حملات در بیانیه‌ای هشدار داد: در صورتی که عربستان به تجاوز و محاصره خاک این کشور ادامه دهد، اهداف و رشته عملیات‌ بعدی یمنی‌ها روز به روز گسترده‌تر و دردناک تر خواهد بود؛ تا جایی که ریاض چاره ای جز توقف تجاوزهای خود نداشته باشد.
مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا پس از این حملات با نادیده گرفتن چهارسال بمباران مردم بی‌گناه یمن که با سلاح‌های ساخت آمریکا و با فرمانبری سعودی‌ها انجام شد، ایران را به حملات پالایشگاه‌های نفتی آرامکو متهم کرد.

حادثه عربستان بر سفر پوتین تاثیر نمی گذارد
سخنگوی رئیس جمهوری روسیه گفت: حمله پهپادها به مرکز نفتی در عربستان سعودی بر مقدمات سفر ولادیمیر پوتین به این کشور تاثیر نمی گذارد.
وی خاطرنشان کرد: سفر پوتین به ریاض برای ماه اکتبر برنامه ریزی شده است. تاریخ دقیق این سفر را پس از هماهنگی با طرف سعودی اعلام می کنیم.
سخنگوی رئیس جمهوری روسیه گفت: بدون شک این گونه حوادث نمی تواند بر روند مقدمات سفر تاثیر بگذارد و مسکو و ریاض از اراده سیاسی مستحکم برای تعمیق بیشتر روابط دوجانبه برخوردارند و ما به این مسیر ادامه می دهیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =