مرمت قنات‌ قالینی خفر الگویی برای احیای آبراهه‌ها

شیراز - ایرنا - مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: احیای قنات قالینی خفر و نحوه‌ مرمت آن در شهرستان جهرم منحصر به فرد است و الگویی برای احیای اساسی و اصولی قنوات به شمار می‌آید.

امیر اسلامی روز یک‌شنبه در بازید از قنات روستای قالینی خفر افزود: این قنات با اعتباری بالغ بر ۳میلیارد و ۷۰۰میلیون ریال بعد از تخریب سیل سال ۹۵ مرمت و بازسازی شده است.

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس ابراز کرد: مرمت این قنات که با همکاری جهاد کشاورزی جهرم، قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه، با خاکبرداری ۱۰هزار مترمکعب از لحاظ علمی و زیرساختی در کشور منحصر به فرد است.

اسلامی تصریح کرد: سطح پوشش آب این قنات ۱۱۰هکتار از باغات منطقه است که ۱۵۰ خانوار از این آب بهره‌برداری می‌کنند.

مدیر جهاد کشاورزی جهرم نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا گفت: تاکنون قنوات با کول‌گذاری مرمت می‌شد و در سال جاری برای اولین بار در مرمت و احیای قنات پشته قالینی در بخش خفر شهرستان جهرم با استفاده از لوله‌های بتی با استحکام طرح احیاء اجرا شده است.

محمدرضا شهابی  افزود: مرمت، بازسازی و لوله‌گذاری این قنات به طول ۱۱۰ کیلومتر انجام شده است.

وی ادامه داد: اخیراً عملیات احداث کانال آبرسانی کشاورزی به روستای خنک در بخش خفر شهرستان جهرم هم با اعتباری بالغ بر۸۸۰میلیون ریال پایان یافت.

شهابی افزود: با تلاش اداره آب و خاک و فنی مهندسی جهاد جهرم توانستیم امسال کانال آبرسانی چهارم روستایی را به پایان برسانیم.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جهرم تصریح کرد: با استفاده از اعتبارات توازن استانی کانال روستای خنک را با اعتبار ۸۸۰میلیون ریال اجرا شد و پس از طی مسیر ۲۲۰متری به بهره‌برداری رسید.

این مقام مسئول بیان کرد: ۷۰درصد آب انتقال‌ یافته از رودخانه کرفت قبل از ساخت این کانال به هدر می‌رفت که با ساخت این کانال از آب استفاده بهینه می‌شود.

به گفته شهابی ۲۰۰هکتار اراضی کشاورزی متعلق به ۱۰۰ خانوار روستایی منطقه که تنها راه امرار معاش آنان کشاورزی است با احداث این کانال تحت پوشش قرار می‌گیرد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جهرم بیان کرد: عملیات احداث کانال آب روستای برایجان نیز به طول ۱۸۰متر نیز در راستای آبرسانی روستایی به پایان رسیده است.

شهرستان جهرم در فاصله ۱۹۳ کیلومتری از جنوب شرق شیراز قرار دارد.

۹۹۱۰ /۶۱۱۳

اخبار مرتبط