مرمت خانه تاریخی طوفان در شهرستان جهرم آغاز شد

شیراز-ایرنا-گام پایانی مرمت خانه تاریخی طوفان در شهرستان جهرم با اعتباری معادل یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال آغاز شد. مرمت این بنای تاریخی و بهره‌گیری فرهنگوران از این یادمان دوره تاریخی پهلوی اول گامی در راستای توسعه گردشگری است.

مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان فارس روز دوشنبه اعلام کرد : با توجه به لزوم اجرای عملیات مرمت، بازسازی و احیاء دو دهانه طاق آجری زیرزمین ساختمان ضلع شمالی، احیاء نرده سنگی ایوان و نرده جان‌پناه پشت بام ساختمان ضلع شمالی و ساخت سرویس بهداشتی،  آخرین مرحله مرمت خانه تاریخی طوفان با اعتبار یک میلیارد و ۲۲۵ میلیون ریال آغاز شد.

مصیب امیری افزود: فاز پایانی عملیان مرمت این بنا از ۲۰ شهریور ماه ۹۸ شروع شده و پیش بینی می شود این مرحله از مرمت تا پایان سال جاری پایان یابد.

خانه  تاریخی طوفان در شهرستان جهرم واقع شده و در سال ۱۳۸۷ طبق وصیت نامه مرحوم جلال طوفان به میراث فرهنگی فارس اهدا شده است و  در سال ۱۳۸۸ در فهرست آثار ملی با شماره ۲۶۶۴۹ به ثبت رسید.

این منزل تاریخی  دارای یک زیرزمین و یک طبقه شاه نشین است که راه دسترسی به آن پلکان سنگی دو طرفه به سبک هخامنشی با سنگ‌های بادبر است که در هر طرف با ۵ پلکان به پاگرد و نهایتا با ۴ پله به ایوان منتهی می شود .

ایوان شاه نشین دارای ۴ ستون و ۲ ستون نما با بدنه چهارگوش  و سیمانی است ،در ایوان یک راهروی مرکزی  و دو اتاق جانبی قرار دارد که به اتاق‌های سه دری با درب و پنجره های چوبی منتهی می شود.

سقف این اتاق‌ها تیر چوبی و توفال کاری است که دارای نقاشی های سقفی بوده است،هر کدام از این اتاق‌ها به سرای پشتی راه می یابد.

در انتهای شرقی ایوان اتاق بیضی شکلی است که اتاق مطالعه وکتابخانه آقای طوفان بوده است. زیرزمین این خانه دارای وسعت زیادی است  و نسبت به سایر قسمت‌ها، شکل اصلی خود را بیشتر حفظ کرده و در سقف آن آجر کاری‌های زیبایی کار شده است.

فضاهای زیرزمین به صورت تو در تو و تقریبا قرینه است که متشکل از یک فضای مرکزی و دو اتاق جانبی در هر طرف است.

انتهای شرقی زیرزمین حمام کوچکی قرار دارد که دارای یک فضای رختکن و گرمخانه است، حیاط حمام به سبک بسیار زیبایی موزائیک کاری شده و  حوض مرکزی مدور در وسط آن قرار دارد. دور تا دور حیاط دارای ازاره سنگی  بوده که در سمت شرق نیز سکویی حدود یک متر تعبیه شده است.

دو پنجره سنگی مشبک نیز جهت نورگیر زیرزمین‌ها در دو طرف پلکان مرکزی قرار دارد و اصطبل خانه نیز در ضلع جنوبی قرار داشته است.

این بنا دارای کنگره هایی به سبک هخامنشی است و در قسمت بالای سقف نیز بادگیری برای تهویه و خنک کردن فضای اتاق‌ها ساخته شده است.

شهرستان جهرم در فاصله ۱۹۳ کیلومتری جنوب استان فارس قرار دارد.

۹۸۷۳ /۶۱۱۳

اخبار مرتبط