گاردین اخراج بولتون را تقویت‌کننده مذاکرات کره‌شمالی و آمریکا دانست

تهران - ایرنا - روزنامه «گاردین» در تحلیلی نوشت: با اخراج «جان بولتون» از کاخ سفید، فرصت از سرگیری مذاکرات متوقف شده میان آمریکا و کره شمالی بسیار محتمل است.

به گزارش روز دوشنبه این روزنامه انگلیسی، با وجود آزمایش های موشکی پیونگ یانگ در تابستان امسال، اما با خروج بولتون از کاخ سفید و ارسال نامه رهبر کره شمالی به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، از سرگیری مذاکرات طرفین برای خلع سلاح های هسته ای پیونگ یانگ بسیار محتمل شده است.

با برکناری بولتون، روزنامه "جونگانگ" کره جنوبی روز دوشنبه نوشت، رهبر کره شمالی، رئیس جمهوری آمریکا را به سفر به پیونگ یانگ دعوت کرد.

به نوشته این روزنامه، "کیم جونگ اون" با ارسال نامه ای به "دونالد ترامپ"، از تمایل خود برای برگزاری نشستی دیگر با رئیس جمهوری آمریکا خبر داد و از او برای سفر به پیونگ یانگ دعوت به عمل آورد.

پیش از این گفته می شد که یکی از دلایل مهم شکست نشست رهبران کره شمالی و امریکا در شهر هانوی ویتنام نقش بولتون بوده است.

«دنیس وایلدر» مقام پیشین دولت آمریکا می گوید خروج بولتون ممکن است به از سرگیری و چهارمین دیدار میان رهبران کره شمالی و آمریکا کمک کند.

به گفته وی، مقام های کره شمالی از این که جان بولتون دیگر بخشی از تیم رئیس جمهوری نیست خوشحال هستند. بولتون هرگز با سیاست های ترامپ در مورد کره شمالی همراه نبود.

به دنبال لغو مذاکرات پیونگ یانگ با واشنگتن، بولتون در اظهار نظری معروف خلع سلاح کره شمالی را به «مدل لیبی» تشبیه کرد.

پیونگ یانگ این هفته دهمین آزمایش موشک کوتاه برد خود را انجام داد.

رئیس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه گذشته جان بولتون را از سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید برکنار کرد و وعده داد تا یک هفتۀ دیگر جانشین او را معرفی کند.

قرار است تا زمان انتصاب فرد جدیدی برای این سمت، «چارلز کوپرمن» معاون بولتون، به‌طور موقت به عنوان مشاور امنیت ملی به ایفای وظیفه بپردازد.

جان بولتون همواره خواستار اقدام نظامی علیه ایران و نابود کردن تاسیسات هسته‌ای این کشور بود و با برخی سیاست‌های دونالد ترامپ از افغانستان گرفته تا کره شمالی و روسیه مخالفت می‌کرد.

او بر به صفر رساندن صادرات نفت ایران اصرار داشت و مخالف تمایل دونالد ترامپ برای دیدار با حسن روحانی بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =