۲۵ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۲۷
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 83477617
۰ نفر

برچسب‌ها

نماینده پارلمان اروپا خواستار اعطای پناهندگی به اسنودن شد

تهران - ایرنا - یکی از نمایندگان فرانسه در پارلمان اروپا از «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه خواست با درخواست اعطای پناهندگی سیاسی «ادوارد اسنودن» پیمانکار سابق سازمان اطلاعات و امنیت مرکزی آمریکا (سیا) که به دلیل افشای اطلاعات محرمانه این سازمان تحت تعقیب واشنگتن است، موافقت کند.

«ژان لوک ملانشون» امروز (دوشنبه) با انتشار بیانیه ایی در تارنمای شخصی خود خطاب به مکرون نوشت: با پناهندگی سیاسی ادوارد اسنودن موافقت کنید.

وی در این بیانیه افزود: در ژوئن سال 2013 ، افشاگری های ادوارد اسنودن یک سیستم جاسوسی گسترده ایالات متحده آمریکا را که دولت فرانسه، موسسه های این کشور و میلیون ها شهروند فرانسوی در میان قربانی های بی شمار آن بودند، برملا کرد. 
ملانشون ادامه داد: از 30 ژوئن 2013 من از فرانسه خواستم که به این حامی حقوق بشر و آزادی و استقلال مردم که توسط کشور مبداء او تحت آزار و اذیت قرار گرفته است، پناهندگی سیاسی بدهد. این خواسته همانند اعطای جایزه ساخاروف به اسنودن برای آزادی بیان رد شد. 

جایزه ۵۰ هزار یورویی (۶۵ هزار دلاری) ساخاروف سالانه از سوی پارلمان اروپا به برگزیده یا برگزیدگانی در حوزه حامیان حقوق بشر و مدافعان آزادی بیان اعطا می شود.
ملانشون در بیانیه خود تصریح کرد: من همچنین گفتم که او شایستگی دریافت لژیون افتخار برای خدمات عظیمی که به کشور ما ارائه کرده  است را دارد.
وی خاطرنشان کرد: امروز ادوارد اسنودن برای درخواست مجدد پناهندگی سیاسی در فرانسه به طور علنی با امانوئل مکرون صحبت می کند. او در این رویکرد از حمایت من برخوردار است. کشور ما باید به کسانی که برای آن می جنگند احترام بگذارد.

در این پیوند، روزنامه «لو موند» فرانسه نوشت: ادوارد اسنودن "خیلی دوست دارد" که امانوئل مکرون به او پناهندگی دهد. این افشاگر که ساکن روسیه است صبح دوشنبه مجددا" آرزوی خود برای استقبال فرانسه از اعطای پناهندگی به او را تکرار کرد.

اسنودن تاکید می کند که در سال 2013 و در زمان ریاست جمهوری فرانسوا اولاند برای دریافت پناهندگی فرانسه تلاش بیهوده ای داشت.

او که پس از محکوم کردن سیستم نظارت گسترده سرویس های اطلاعاتی آمریکا در سال 2013 به روسیه گریخت، در گفت وگویی با شبکه رادیویی "فرانس انتر" که روز جمعه ضبط و امروز دوشنبه منتشر شد، اعلام کرد که "بسیار دوست دارد" رئیس جمهوری فرانسه به او حق پناهندگی اعطا کند. 

اسنودن گفته ما نمی خواهیم فرانسه مانند کشورهایی باشد که شما دوستشان ندارید. غم انگیزترین بخش این داستان آن است که تنها جایی که یک شخص آمریکایی می تواند صحبت کند در اروپا نیست، بلکه در اینجا [در روسیه] است. 

او  در این مصاحبه یادآوری می کند که درخواستش برای دریافت پناهندگی اش در فرانسه در زمان ریاست جمهوری پیشین این کشور در سال 2013 بیهوده بود. 

اسنودن گفته "بدیهی است که من خیلی دوست دارم آقای مکرون حق پناهندگی را به من اعطا کند."

در این ارتباط همچنین «نیکول بلوبه» وزیر دادگستری فرانسه با حمایت از ایده اعطای پناهندگی به اسنودن گفت «از این اقدام حمایت می‌کند. بر اساس قانون اساسی فرانسه، این کشور به هر کس که به‌ خاطر اقدام هایش در چارچوب دفاع از آزادی تحت تعقیب قرار گیرد، پناهندگی اعطا می ‌کند.»

وی افزود: باید به اصول خود در رابطه با مهاجرت پایبند مانده و از پناهجویان حمایت کنیم.

اظهارات نماینده فرانسه در پارلمان اروپا و وزیر دادگستری فرانسه در حالی است که کاخ الیزه در واکنش به سخنان بلوبه تصریح کرده که این اظهارات، نظر شخصی او بوده و نظر رئیس جمهوری و دولت فرانسه نیست.

اسنودن در روزهای اخیر از آلمان و فرانسه درخواست پناهندگی کرده بود.

ادوارد اسنودن در جدیدترین مصاحبه خود با یک رادیو فرانسوی ابراز امیدواری کرده که این کشور اروپایی به وی پناهندگی بدهد.

وی با اشاره به رویکرد مستقل امانوئل مکرون در مقابل سیاست های آمریکا گفته که اگر رئیس جمهوری فرانسه چنین پیشنهادی به وی بدهد، با کمال میل آن را می پذیرد.

مقامات جریان های سیاسی مختلف آلمان نظرات متفاوتی در مورد اعطای پناهندگی از سوی این کشور به پیمانکار سابق سازمان اطلاعات و امنیت مرکزی آمریکا (سیا) دارند.

انتشار مصاحبه های اخیر ادوارد اسنودن با رسانه های آلمانی و ابراز تمایل وی به دریافت پناهندگی از برلین، به بحث ها در مورد موافقت و یا مخالفت این کشور با این درخواست دامن زده است.  

به گزارش نشریه «دی ولت»، در حالکیه مقامات احزاب سوسیال دموکرات، سبزها و چپ ها رویکرد مثبتی در این خصوص داشته اند اما احزاب مسیحی و لیبرال ها به مخالفت با وی برخاسته اند.

پیمانکار سابق سیا که به خاطر افشای اطلاعات محرمانه این سازمان از سوی دولت آمریکا تحت تعقیب بوده و ۶ سال گذشته را در روسیه به سر برده است، به تازگی در مصاحبه با دی ولت و اشپیگل بی عملی و بی تفاوتی کشورهای اروپایی را علت پناهندگی اجباری خود به روسیه عنوان کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =