۲۵ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۲۶
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 83477578
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

دادگاه عالی هند خواستار برقراری اوضاع عادی در کشمیر شد

دهلی نو-ایرنا- دادگاه عالی هند روز دوشنبه از دولت این کشور درخواست کرد تا تمام تلاش خود را برای برقراری اوضاع عادی در کشمیر انجام دهد.

شبکه خبری "ان دی تی وی" راجان گوگی قاضی ارشد دادگاه عالی هند گفت: ما از دولت ی خواهیم تا همه تلاش خود را برای بازگشت شرایط عادی به کشمیر انجام دهد. بازگشت شرایط عادی باید با توجه به منافع ملی انجام شود.

در مقابل دولت هند به دادگاه عالی این کشور اعلام کرده است که محدودیت ها در کشمیر با هدف جلوگیری از وقوع ناآرامی در این منطقه پس از تصمیم دولت هند برای لغو امتیازات خاص ایالت جامو و کشمیر وضع شده اند.

دولت هند همچنین اعلام کرده است که از زمان وضع محدودیت ها در کشمیر حتی یک گلوله هم شلیک نشده و کسی در این منطقه کشته نشده است.

نخست وزیر هند 5 اوت(14 مرداد) از تصمیم خود برای لغو خودمختاری نسبی و اختیارات ویژه منطقه جامو و کشمیر خبر داد.

طبق اصل ۳۷۰ قانون اساسی هند، این منطقه به جز در مسایل دفاعی و امور خارجی، در سایر موارد از اختیارات خاص برخوردار بود.

براساس  بند ۳۵ قانون اساسی هند فروش هرگونه اموال غیر منقول به افرادی که بومی ایالت جامو و کشمیر نیستند، ممنوع است و ساکن دائمی جامو و کشمیر فردی است که پیش از سال ۱۹۵۴ مقیم این ایالت بوده باشد یا ۱۰ سال دائم و مستمر در آن زندگی کرده باشد.

حزب حاکم بهاریتا جاناتای هند به رهبری "نارندرا مودی"، نخست وزیر این کشور از مدت ها پیش این منطقه را بخش جدایی ناپذیر هند محسوب و مالکیت پاکستان را بر آن رد می کند.

دولت پس از لغو اصل 370 قانون اساسی و بند 35 قانون هند که اختیارات ویژه ای برای ایالت جامو و کشمیر در نظر گرفته بود، برای جلوگیری از اعتراض مردم، مدارس و دانشگاه ها را تعطیل و تلفن و اینترنت این منطقه را قطع کرد. 

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =