۲۵ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۱۶
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 83477431
۰ نفر

برچسب‌ها

بایدن به سیاست ضد چینی ترامپ تاخت

تهران - ایرنا - نامزد دموکرات انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا گفت، «دونالد ترامپ» مسیر سیاست خارجه در مقابل چین را اشتباه طی کرده است.

به گزارش تارنمای واشنگتن اگزمایر، «جو بایدن» امروز (دوشنبه) طی سخنرانی در شهر میامی افزود: سیاست خارجه ترامپ در مقابل چینی ها نه تنها روابط میان واشنگتن با پکن را دچار سوءتفاهم کرده بلکه تصویر نادرستی از چین به تصویر کشیده است.

وی ضمن انتقاد به رئیس جمهوری آمریکا گفت: او (ترامپ) فرد خوبی نیست و همگان باید بدانند که وی کیست و چه مشکلی دارد.

معاون باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا همچنین افزود: ترامپ تمام مسیر سیاست خارجه در مقابل چین را اشتباه طی کرده است.

بایدن با حمایت از سیاست خارجه دولت باراک اوباما گفت: در زمان ریاست جمهوری اوباما نسبت به دیگر رهبران جهان بیشترین ملاقات را با «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین داشته ام.   

بدنبال لغو مذاکرات تجاری میان آمریکا و چین، ترامپ در اوایل ماه جاری اعلام کرد: در پاسخ به اقدامات تلافی جویانه چین، واشنگتن از اول اکتبر (هشتم مهرماه) تعرفه ۲۵ درصدی بر ۲۵۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی را به ۳۰ درصد افزایش خواهد داد.

ترامپ در توئیتر نوشت: از اول اکتبر بر ۲۵۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از چین مالیات ۳۰ درصد لحاظ می شود.

پیش از این نیز ترامپ با انتقاد از سیاست تلافی جویانه چین، از شرکت های آمریکایی خواست تا جایگزین دیگری برای ادامه تجارت به جای چین پیدا کنند.

واکنش سریع و خشمناک ترامپ در حالی است که چین پیش از آن اعلام کرده بود؛ بر ۷۵ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی آمریکا تعرفه بسته است.

کمیسیون تعرفه های تجاری دولت چین با صدور بیانیه ای اعلام کرد که در پاسخ به اطلاعیه ایالات متحده آمریکا مبنی بر تحمیل عوارض اضافی بر واردات از چین، پکن تصمیم به اعمال تعرفه اضافی ۵ تا ۱۰ درصدی بر پنج هزار و ۷۸ قلم کالای وارداتی از آمریکا به ارزش حدود ۷۵ میلیارد دلار گرفته است.

روابط چین و آمریکا در زمینه های تجاری و سیاسی به طور روزافزون تیره تر می شود؛ آمریکا از چین به عنوان کشوری یاد می کند که ارز ملی خود را عمداً دستکاری می کند و همزمان پکن، واشنگتن را به مداخله در امور داخلی کشورش از جمله موضوع هنگ کنگ متهم می سازد.

جو بایدن نامزد پیش رو از حزب دموکرات در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا از منتقدان سرسخت دونالد ترامپ است.

وی چندی پیش در توئیتی نوشت:‌ بحران های خود ساخته دونالد ترامپ، جهان ما را هرچه بیشتر ناامن ساخته است.

پنجاه ونهمین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ۱۳ آبان سال ۱۳۹۹ (سوم نوامبر سال ۲۰۲۰) برگزار می‌شود. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =