وزارت صمت زیرساخت‌های لازم برای انقلاب صنعتی چهارم را فراهم می‌کند

تهران-ایرنا- معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به در حال وقوع بودن انقلاب صنعتی چهارم در جهان گفت: این انقلاب به یک سری زیرساخت‌ها نیاز دارد و این وزارتخانه با استفاده از توانمندی‌های موجود در حال فراهم کردن زیرساخت های لازم است.

«برات قبادیان» روز دوشنبه در مراسم افتتاحیه نخستین نمایشگاه ملی فناوری‌های دانش‌بنیان و مردم که در سالن شهید باکری معاونت آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت برگزار شده بود، گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان یکی از وزارتخانه‌های مهم کشور که ۳۰ درصد اقتصاد کشور و «جی.دی.پی» (تولید ناخالص ملی) کشور را رقم می‌زند، باید سیاستگذاری، راهبری و برنامه‌ریزی کند اما کار را باید مردم انجام دهند و اقتصاد باید دست مردم باشد.

قبادیان افزود: در این راستا در تصمیم گیری، قانونگذاری، سیاستگذاری و راهبری و کمک به ایجاد زیرساخت ها و فراهم کردن شرایط برای شرکت‌های دانش بنیان در کنار آنها هستیم و تعهد داریم تا کمک کنیم اقتصاد مبتنی بر دانش، مبتنی بر راه درست بینش و علم در کشور راه بیافتد و اقتصاد دانش بنیان، پایه و اساس همه امور شود.

وی ادامه داد: آنچه که امروز شاهد هستیم نتیجه صرف سه اندیشه انقلاب صنعتی اول، دوم و سوم است و صنعت، شهرهای بزرگ، ترابری زمینی، هوایی و دریایی همه اینها به دنبال همین سه فکر ایجاد شده اند؛  انقلاب صنعتی اول باعث بروز ماشین بخار، انقلاب صنعتی دوم باعث اختراع برق و انقلاب صنعتی سوم باعث ابداع کامپیوتر شدند.

معاون آموزش،پژوهش و فناوری وزارت صنعت ، معدن و تجارت تاکید کرد: البته اکنون انقلاب دیگری در حال رخ دادن است که انقلاب «سایبر فیزیکی » نام دارد و به انقلاب صنعتی چهارم معروف است؛ پایه گذار و ترویج دهنده و فرهنگسازی انقلاب صنعتی چهارم همین جلسات شرکت های دانش بنیان است.

قبادیان گفت: من اعتقاد راسخ دارم که اگر به خواب خرگوشی فرو رویم و فقط دنبال حل مشکلات موضوعی باشیم و تنها مشکلات امروز را حل کنیم و به فکر آینده ای که جهان در آن مسیر در حال حرکت است نباشیم، آینده ای بسیار سخت را پیش رو خواهیم داشت.

وی با اشاره به بحثی در رابطه با بهره بری مبنی بر اینکه بهره بری این است که کار امروز را بهتر از دیروز انجام دهیم، گفت: فردا و فرداهای کشورها غیر از دیروز و امروزشان است و این انقلاب صنعتی به سرعت در حال فراگیر شدن است و پایه آن زندگیو اقتصاد بر اساس دانش است.

قبادیان گفت: اقتصاد بر پایه فروش مواد خام به پایان راه خود رسیده است و آنچه امروز مطرح است و اقتصادی است مبتنی بر دانش، خلاقیت، ابتکار و نوآوری است که با فکر و اندیشه و علم پیش می رود و همه ما در این رابطه مسئول هستیم. 

معاون آموزش،پژوهش و فناوری وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت: در وزارت صمت علاوه بر کارهای معمول و مرسومی که در این معاونت انجام می شود برای سال ۹۸ چند برنامه دارد که یکی از آنها همان بحث انقلاب صنعتی چهارم است.

قبادیان گفت: انقلاب صنعتی چهارم به یک سری زیرساخت ها و به تلفیقی از رشته ها نیاز دارد بنابراین وزارت علوم باید سیاست های خود را قطعا عوض کند و به سمت رشته های میان رشته ای، چند رشته ای و تخصص‌های مجموعه ای پیش رود؛ وزارت صنعت هم با استفاده از توانمندی‌های موجود قطعا در حال فراهم کردن زیرساخت ها است؛ دیگری بحث مشارکت صنعت و دانشگاه در راستای تامین زیرساخت های لازم برای انقلاب صنعتی چهارم است. اینها مسائلی هستند که به آینده مربوط می شوند، در ۱۰ تا ۱۵ سال آینده ۷۰ درصد از رشته های موجود کاربرد ندارند ۸۰ درصد از شغل های موجود وجود ندارند و ما هم باید به آن سمت حرکت کنیم و از امروز شرایط را برای آن روز فراهم کنیم، همه چیز به سمت هوشمندسازی و هوشیاری پیش می رود؛ هوش مصنوعی در تمام رشته‌ها دخالت می کند بنابراین اقتصاد در حال زیر و رو شدن است این اقتصاد پایه اش دانش است.

نخستین نمایشگاه ملی فناوری های دانش بنیان و مردم امروز ۲۵ شهریور ماه در محل گذرگاه بلوارکشاورز افتتاح شد و تا روز چهارشنبه ۲۷ شهریور به فعالیت خود ادامه می دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =