پایانه صادراتی فرش دستباف در سمنان وجود ندارد

سمنان- ایرنا- رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان گفت: فقدان وجود پایانه صادراتی برای فرش دستباف در این استان باعث صادرات این کالا از طریق استان‌های همجوار شده است.

بهروز اسودی روز دوشنبه به خبرنگاران اظهار داشت: ۲۴ هزار متر مربع فرش دستباف در سمنان تولید می‌شود که بیش از ۸۰ درصد این تولیدات استان صادراتی است.

وی بیان کرد: این میزان فرش دستباف توسط  ۱۰ هزار بافنده در ۹۰ کارگاه متمرکز و غیرمتمرکز و هشت مجتمع قالیبافی در استان سمنان تولید می‌شود.

اسودی با اشاره به فعالیت ۲۶ شرکت تعاونی فعال در حوزه فرش دستباف در سمنان، تصریح کرد: ۲۰ تعاونی فرش دستباف شهری و ۶ تعاونی فرش دستباف روستایی زیر نظر ۲ اتحادیه شرکت های تعاونی فرش دستباف روستایی و اتحادیه شرکت های تعاونی صنایع دستی و فرش دستباف شهری فعالیت می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: افزایش قیمت مواد اولیه، کمبود سرمایه و فقدان اختصاص تسهیلات کم بهره از دیگر مشکلات بافندگان و تولیدکنندگان فرش در این استان است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان یادآور شد: مواد اولیه تولید فرش برای تولیدکنندگان سمنان از طریق استان‌های بزرگ و غیر مستقیم تهیه می‌شود، هزینه تامین آن برای قشر بافنده سنگین بوده و برخی از شرکت ها نیز با قیمت بالاتری این مواد اولیه را عرضه می کنند.

۹۸۹۱/۷۴۰۸