رشد شاخص بورس در بلند مدت ادامه‌دار است

تهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه گفت: بعد از رشدهای سنگین باید توقع اصلاح داشته باشیم، رشد شاخص بورس در بلند مدت ادامه‌دار است اما با توجه به اینکه رشد بازار سرمایه نمی‌تواند تا ابد ادامه‌دار باشد بنابراین به طور حتم شاخص بورس در کوتاه مدت با اصلاح مواجه خواهد شد.

«امیرعلی امیرباقری» امروز (دوشنبه) در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا به رشد بیش از چهار هزار واحدی شاخص بورس در بازار اشاره و بیان کرد: یکی از دلایل مهم رشد اخیر شاخص بورس اقبال بازار به سمت سهم‌های بنیادی است که این سهم‌ها به عنوان سهام مهم و شاخص‌ساز در بازار سرمایه محسوب می‌شوند.

وی ادامه داد: این سهم‌ها به میزان دیگر سهام رشد نکرد و به تعبیری جزو بازمانده‌ها و کم ریسک‌های بازار تلقی می‌شوند.

امیرباقری به تغییر قوانین بازار پایه اشاره و خاطرنشان کرد: وضع قوانین مثبتی که در خصوص بازار پایه در نظر گرفته شد باعث ایجاد حاشیه امنیت برای نقدینگی‌های موجود در بورس شد.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: در وضعیت کنونی بازارهای موازی با بورس از جذابیت چندانی برای سرمایه‌گذاری برخوردار نیستند بنابراین نقدینگی‌های موجود در بورس به سمت سهم‌هایی که رشد چندانی را تجربه نکردند پیش رفت و این امر زمینه اقبال سهم‌های بنیادی در بورس را فراهم کرد.

وی افزود: در این مواقع باید شاهد عدم عرضه و حمایت حقوقی‌ها از این سهم‌ها باشیم که تاکنون چنین اتفاقی از سوی سهامداران رخ نداده است.

امیرباقری جهش قیمت نفت را مهمترین عامل رشد شاخص بورس در بازار امروز اعلام کرد و گفت: در پی اتفاق پالایشگاه آرامکو قیمت نفت رشد چشمگیری را تجربه کرد که این موضوع بی تاثیر بر روند معاملاتی بورس نبود.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: حقیقت امر این است که بعد از رشدهای سنگین باید توقع اصلاح داشته باشیم، رشد شاخص بورس در بلند مدت ادامه دار است اما با توجه به اینکه رشد بازار سرمایه نمی‌تواند تا ابد ادامه‌دار باشد بنابراین به طور حتم شاخص بورس در کوتاه مدت با اصلاح مواجه خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا رشد شاخص بورس ادامه دار است یا خیر، گفت: در تحلیل های تکنیکالی دو بحث وجود دارد در ابتدا بحث عبور و شکستن از یک سری کانال‌ها و بحث دیگر موضوع تثبیت رشد است که در ابتدا باید دید شاخص توانایی تثبیت در کانال کنونی را دارد یا خیر؟ اما براساس بررسی‌های صورت گرفته به نظر می‌رسد تا بازگشتی در شاخص بورس داشته باشیم و شاهد اصلاح درون کانالی خواهیم بود.

امیرباقری معتقد است، یکی از عوامل مهم تاثیرگذار بر روند بازار سرمایه، شرایط سیاسی جهانی و خارج از کنترل بازار است.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: اگر اتفاقی که برای پالایشگاه آرامکو رخ داد از بعد اقتصادی و سیاسی مورد تحلیل قرار گیرد باید گفت که این اتفاق در میان مدت و بلندمدت از بعد ریسک و قیمت نفت، تاثیر خود را در بازار خواهد گذاشت.

وی با بیان اینکه در شرایط حاضر سهام پالایشگاهی و پتروشیمی به دلیل قیمت جهانی نفت با اقبال سهامداران مواجه شده است، گفت: بحثی که وجود دارد ورود ذخایر استراتژیک از جانب آمریکا و عربستان است که این موضوع احتمال ایجاد اصلاح در روند صعودی قیمت نفت را فراهم خواهد کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha