گردشگران استان اردبیل ۲.۵ برابر افزایش یافت

اردبیل_ایرنا_ معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی‌،صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: آمار گردشگران نیمه نخست امسال این استان ۲.۵ برابر در مقایسه با زمان مشابه سال قبل افزایش یافته است.

به گزارش ایرنا ،صغری فرشی روز دوشنبه در جلسه کارگروه گردشگری خلخال افزود: با تلاش‌های صورت گرفته در توسعه صنعت گردشگری هم‌اکنون این استان به عنوان یکی از مقاصد نخست سفرهای گردشگران کشور انتخاب شده است.

وی گفت: به دلیل انتخاب این استان به عنوان مقصد اول گردشگران ،در نیمه اول امسال آمار گردشگران خارجی این استان ۱۷۶ درصد و آمار گردشگران داخلی نیز ۱۰۶ درصد نسبت به ۶ ماه سال گذشته افزایش نشان می‌دهد.

او از کاهش فاصله هتل‌های پنج ستاره با طرح‌های بوم‌گردی و افزایش میل و رغبت گردشگران لاکچری برای اقامت در خانه‌های روستایی و بوم‌گردی استان در سال جاری خبر داد و افزود: این کار منجر به توسعه پایدار روستایی، مهاجرت معکوس به روستاها، افزایش زمینه اشتغال روستایی و در نهایت حل مشکل حاشیه‌نشینی شهرها خواهد شد.

فرشی با بیان اینکه توسعه فرهنگی مهم‌ترین زیرساخت توسعه گردشگری می‌باشد، گفت: متاسفانه عدم توجه به این موضوع باعث ایجاد مشکلاتی در استان بویژه در مناطق گردشگرپذیر شده و لازم است در این خصوص آموزش‌ها و اطلاعات لازم در اختیار اهالی بومی قرار گیرد.

وی بیان کرد: عدم توجه به مباحث آموزشی و فرهنگی می‌تواند در آینده تهدید جدی برای گردشگری استان اردبیل تلقی شود و ما در این زمینه برنامه‌های ویژه‌ای داریم که در تلاش برای  اجرایی شدن آنها از جمله تبدیل طرح‌های بوم‌گردی به کارگاه‌هایی برای آموزش دست‌اندرکاران گردشگری کشور هستیم.

او با اشاره به اینکه گردشگری حوزه‌ای فرابخشی است و باید تمامی دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط در این خصوص همکاری داشته باشند، اظهار کرد: ترویج فرهنگ میهمان‌نوازی و نحوه برخورد با مقوله گردشگری در کنار معرفی جاذبه‌های تاریخی و طبیعی استان می‌تواند سبب جذب گردشگران بسیاری به استان اردبیل گردد.

معاون گردشگری میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل افزود: تاکید اسناد بالادستی همچون سند آمایش سرزمینی که به توسعه استان در حوزه گردشگری تا سال ۱۴۲۵ اشاره می‌کند نیز می‌تواند این مسیر گردشگری را برای استان هموارتر کند.

او همچنین از تهیه بسته گردشگری استان در راستای عملی شدن شناسایی و معرفی ۵۰۰ نقطه گردشگری جدید در کشور خبر داد و گفت: این بسته در راستای شناسایی نقاط جدید گردشگری و جذب اعتبارت ملی برای آماده سازی این مناطق و معرفی به سرمایه‌گذاران تهیه شده است .

فرشی افزود: شهرستان خلخال به عنوان آزمونه اجرای طرح‌های بوم‌گردی استان اردبیل انتخاب شده و با هدف حمایت همه‌جانبه از سرمایه‌گذاران این طرح‌ها مدت زمات صدور پروانه فعالیت بوم‌گردی در اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان به یک روز کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته ۲۵ میلیارد ریال اعتبار برای ایجاد زیرساخت‌های گردشگری خلخال هزینه شد ، از تخصیص ۱۰ میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات ملی و  سه میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات استانی در سال جاری برای ادامه ایجاد این زیرساخت‌ها خبر داد.

استان اردبیل با یک میلیون و ۲۴۸ هزار نفر جمعیت با استان‌های گیلان، زنجان و آذربایجان‌شرقی همسایه بوده و گردشگری در کنار کشاورزی و صنعت به عنوان سه محور توسعه این خطه در نظر گرفته شده است.

در حال حاضر ۳۲ واحد هتل با بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ تخت، ۸۷ واحد هتل آپارتمان با بیش از پنج هزار و ۴۰۰ تخت، ۹۸ واحد مهمانپذیر با بیش از چهار هزار و ۶۰۰ تخت، سه واحد کمپینگ گردشگری با ۴۰ تخت، ۲ واحد مجتمع گردشگری با ۱۵۰ تخت و ۲ واحد اقامتگاه بوم‌گردی با ۵۰ تخت در خدمت گردشگران استان اردبیل است.

تعداد گردشگران ورودی به استان اردبیل در سال گذشته حدود هشت میلیون نفر بوده و شهرستان سرعین به عنوان قطب مجتمع‌های آبدرمانی کشور نقش موثری در رونق گردشگری این استان دارد.

۷۱۱۹/۶۰۱۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =