هیچ‌گونه مورد ابتلا به وبا در فصل گرما نداشتیم

تهران - ایرنا- رئیس مرکز مدیریت بیماریهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: در فصل گرما هیچ‌گونه مورد ابتلا به بیماری وبا در سراسر کشور وجود نداشته است.

محمد مهدی گویا روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا افزود: انجام اقدامات بین بخشی مجموعه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همکاری سازمان آب و فاضلاب باعث شد در فصل گرمای امسال هیچ مورد ابتلا به وبا بین هموطنان وجود نداشته باشد.

وی اظهار داشت: سطح آگاهی مردم در زمینه رعایت بهداشت فردی و اجتماعی بالا رفته و به هشدارها و توصیه های کارشناسان بهداشت و پزشکان درباره راه های پیشگیری از ابتلا به بیماری وبا توجه کردند.

گویا ادامه داد: وبا یکی از بیماریهای واگیر عفونی بوده که عامل بیماریزایی آن  یک باکتری به نام ویبریو کلرا است و این بیماری در اثر سم تولید شده از این باکتری که در روده کوچک تکثیر می‌یابد، بروز پیدا می‌کند.

وی اضافه کرد: عامل بیماری مدت زیادی در آب زنده می‌ماند و در مناطقی که سطح آب‌های زیر زمینی آن بالاست، بیشتر شایع بوده و از طریق مدفوع و فاضلاب قابل انتقال است.

این مقام مسوول در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: وبا یکی از قدیمی‌ترین و شناخته‌شده‌ترین بیماری‌های همه‌گیر در جهان است و همه گیری آن با مصرف آب و غذای ناسالم، شرایط ناسالم بهداشتی، بهسازی نامطلوب محیط و شرایط زندگی شلوغ و پرجمعیت، ارتباط دارد. ‌

به گزارش ایرنا، وبا از بیماری‌های عفونی قدیمی است که تاکنون هفت مورد پاندمی (همه گیری) در جهان ایجاد کرده است. ۶ پاندمی اولیه وبا که از قرن ۱۹ آغاز شده و تا قرن ۲۰ ادامه داشته، از نوع کلاسیک بوده است. آخرین اپیدمی وبا در جهان به سال ۱۹۹۲ میلادی بازمی‌گردد که در بنگلادش و جنوب آسیا افراد بسیاری به این بیماری مبتلا شدند.

آخرین پاندمی وبا در سال ۱۹۶۱ میلادی و از نوع جدید التور بود. شناسایی التور به سال‌های دور برمی‌گردد، ولی بروز آن در سال ۱۹۶۱ و در آخرین پاندمی وبا بوده است.

وبا از بیماری‌های بومی ایران محسوب می‌شود و نزدیک به ۴۰ سال است که در کشور ما وجود دارد، به طوری که قانون مصوب سال ۱۳۲۲ مجلس ایران، پزشکان را ملزم کرد تا در صورت مواجهه با این بیماری موارد را فورا گزارش کنند.

وبا یک بیماری اسهالی حاد و آبکی است که از طریق آب و غذای آلوده به انسان منتقل می‌شود، عامل آن یک باکتری به نام ویبلیوکلراست که در آب‌های سطحی و فاضلابها وجود دارد.  کسی که به وبا مبتلا می‌شود مدفوع و آب محیط را آلوده می‌کند و افراد دیگری نیز به بیماری مبتلا می شوند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =