۲۵ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۰۵
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 83477180
۰ نفر

برچسب‌ها

رسانه هندی بر از سرگیری واردات نفت از ایران تاکید کرد

دهلی نو - ایرنا - تارنمای تحقیقات دفاعی هند روز دوشنبه در تحلیلی نوشت که با وجود تحریم های آمریکا علیه ایران، هند باید واردات نفت خود از این کشور را از سر بگیرد.

این تارنما افزود: تصمیم هند برای پیروی از سیاست های خصمانه آمریکا علیه ایران، این کشور را در خطر از دست دادن پروژه چابهار و واگذاری آن به چین قرار داده است. چین به همراه ترکیه به تحریم های آمریکا توجهی نکرده اند و به خرید نفت تهران ادامه داده اند.

از دست دادن بندر چابهار به چین  نه تنها یک شکست برای هند است بلکه این یک شکست برای آمریکا به عنوان همکار راهبردی هند نیز محسوب می شود. نارندرا مودی نخست وزیر هند برای رسیدن به اهداف خود در منطقه هند و اقیانوسیه (از جمله آزاد سازی کشمیر تحت کنترل پاکستان) به حمایت امنیتی نزدیک آمریکا احتیاج دارد.

دولت نارندرا مودی نباید اشتباه رهبران پیشین هند را تکرار کند و فرصت های مهم خود را در اختیار سایر کشور های رقیب قرار دهد. مودی باید از قدرت خود استفاده کرده تا از هر فرصتی که در اختیار هند قرار می گیرد استفاده کند.

اکنون شرکت ها و کارخانه های آمریکایی حاضرند از چین خارج شده و به بازار هند وارد شوند. این به معنی فرصت های شغلی عظیم برای هند است.   دهلی نو واردات نفت از ایران را متوقف کرده است اما تصمیم گرفته سامانه موشکی اس ۴۰۰ را از روسیه خریداری کند.

دهلی نو به یک تغییر سیاست احتیاج دارد. این کشور باید با آمریکا گفت و گو کرده و اختلاف های معدود خود با این کشور از جمله مساله ایران را حل کند.

موفقت هند در تکرار نکردن اشتباهات گذشته خواهد بود.

بندر چابهار ایران از لحاظ مختلف برای هند اهمیت زیادی دارد و مهمترین دلیل آن موقعیت راهبردی این بندر است. با ادامه اختلافات با کشورهای همسایه خود از جمله پاکستان و  چین، هند تصمیم گرفته است تا یک مسیر جدید برای دسترسی به کشور های غرب و آسیای مرکزی ایجاد کند و منافع خود را در افغانستان محسور در خشکی گسترش دهد.

فاز اول این بندر در ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ با حضور حسن روحانی رئیس جمهور ایران و نمایندگانی از هند و سایر کشور های منطقه افتتاح شد.

بندر چابهارکه در دریای عمان قرار گرفته است دسترسی هند به افغانستان از طریق دریا را آسان می کند. دولت هند متعهد به سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری برای توسعه چابهار و همچنین سرمایه گذاری ۱.۵ میلیارد دلاری برای ساخت مجموعه ای از جاده ها و راه آهن شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =