توقف توسعه مدارس غیردولتی در خراسان شمالی

بجنورد - ایرنا - الزام به رعایت استانداردها در تامین ساختمان برای مدارس، موجب شد که امسال تنها یک آموزشگاه غیردولتی در خراسان شمالی راه‌اندازی شود.

رئیس اداره مشارکت‌های مردمی اداره کل آموزش و پرورش خراسان شمالی روز سه‌شنبه با بیان این مطلب به خبرنگار ایرنا گفت: بر اساس آیین‌نامه‌ای که در هیات دولت، مصوب و به استان ها ابلاغ شده، مدارس غیردولتی که امسال آغاز به کار می کنند، باید تمام شرایط و ضوابط استاندارد ساختمانی را داشته باشند که این امر موجب ناتوانی بخش خصوصی از ایجاد مدارس جدید شده است.

مسعود عزیزی اظهار داشت: سخت بودن شرایط برای ایمنی ساختمان ها، سبب شده تا موسسان نتوانند الزامات قانونی را تامین کنند و امسال تنها یک مدرسه غیردولتی در مرکز استان آغاز به کار کرده است.

وی خاطرنشان کرد: البته برای راه اندازی ۲ تا سه مدرسه دیگر هم اقدام شده که امید می رود بتوانند ساختمان دارای شرایط و ضوابط را تامین کنند. 

وی گفت: ایمنی مدارس غیردولتی که پیش از ابلاغ این آیین نامه در فروردین ماه امسال دایر شده اند هم توسط کارشناسان رسمی دادگستری مورد بازدید و بررسی قرار می گیرد. 

عزیزی اظهار داشت: در صورت تایید کارشناسان، مدارس غیردولتی که پیش از این مصوبه فعال شده اند می توانند تا سه سال دیگر در مکان کنونی خود فعالیت داشته باشند.

وی گفت: در صورت الزام به رعایت تمام ضوابط برای ایمنی ساختمان ها در مدارس غیردولتی، باید ۹۰ درصد از این مدارس در استان تعطیل شوند زیرا بسیاری از آنها به لحاظ استحکام بنا و یا سامانه گرمایشی مورد تایید آیین نامه ابلاغی به سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس نیستند. 

رئیس اداره مشارکت‌های مردمی اداره کل آموزش و پرورش خراسان شمالی افزود: از موسسان مدارس غیردولتی انتظار می رود در مهلت سه ساله، نسبت به تامین و ساخت ساختمان مطابق با ضوابط و استانداردهای لازم، اقدام کنند.

سال تحصیلی گذشته در خراسان شمالی ۹ هزار و ۸۹۶ دانش آموز ابتدایی در ۱۰۲ مدرسه ابتدایی، ۲ هزار و ۵۳۶ دانش آموز متوسطه یک در ۳۳ مدرسه و هزار و ۶ دانش آموز متوسطه ۲  در ۲۱ مدرسه غیردولتی تحصیل می کردند.

در خراسان شمالی، ۱۶۵ هزار دانش آموز در بیش از ۲ هزار باب آموزشگاه تحصیل می کنند.

۷۱۸۵/۵۱۳۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =