۲۵ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۲:۱۴
کد خبرنگار: 1266
کد خبر: 83476832
۰ نفر
اسقف یونانی تلاش های ایران برای ایجاد صلح را ستودنی خواند

آتن- ایرنا -اسقف "تانی مئلوف" با اشاره به دیدارهای خود در حلب با آیت الله "احمد مبلغی" عضو مجلس خبرگان، گفت: تمام غیرمسلمانان مسیحی در این دیدار تلاش های جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد صلح و حفاظت از همه پیروان ادیان الهی را ستودند.

بر اساس بیانیه روز یکشنبه رایزنی فرهنگی سفارت ایران در آتن، اسقف مئلوف در دیدار آیت الله  "احمد مبلغی" عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به ضرورت ایجاد صلح و عدالت در جهان گفت: جمهوری اسلامی ایران در منطقه تمام تلاش های خود را برای ایجاد صلح و حفاظت از تمام انسان ها بکار می گیرد و این تلاش های واقعاً ستودنی و قابل تقدیر است.

این اسقف در ادامه تصریح کرد: بنده چندی پیش در سفری که به حلب داشتم با هم کیشان خود دیدار و در خصوص مسائل منطقه بحث کردیم، شگفت آور است که همه دوستان ما که مسلمان هم نیستند از حمایت های ایران قدردانی می کنند و حفظ استقلال کشورشان را مدیون ایران و نیروهای حزب الله لبنان می دانند.  
 این کشیش یونانی که بیشتر زمان خود را  در لبنان زندگی کرده است،  در ادامه تصریح کرد: "من بعنوان یک مسیحی بارها در مراسم مذهبی مسلمانان بویژه شیعیان شرکت کرده ام. بارها به زیارت مقام حضرت زینب (س) در دمشق رفته ام و شاید بتوان گفت احترامی که بین ادیان در سوریه شاهد آن بودیم پیش از این حوادث بی نظیر بود. داعشی ها و تکفیری ها با حمایت اسرائیل هم مسلمانان و هم مسیحیان را در این کشور سر بریدند و یهود همواره خواستار نابود کردن سوریه که زادگاه مسیحیت در جهان است، بوده ولی جمهوری اسلامی ایران از تجزیه و به خاک خون کشیده شدن بیشتر مردم سوریه بر اثر حملات گروه های تروریستی جلوگیری کرده است.

این کشیش کلیسای آگیون آکیندینون گفت: سعودی ها متاسفانه در یمن دست به جنایات زیادی زده اند و قطعا در این جنایت و ظلم آشکار برخی کشورهای عربی و غربی آنها را پشتیبانی و حمایت می کنند. آنها مساجد، کلیساها و مراکز نگهداری کودکان را روزانه بمباران می کنند که این خود نیز نشان آشکار ظلم استکبار جهانی علیه مردم حق طلب یمن است و ما خالصانه برای پایان یافتن این مثلث شوم عَربی، عِبری و غَربی دعا می کنیم.

اسقف کلیسای "آگیون اکیندینون" شهر آتن همچنین اشاراتی به نقش مهم گفت وگوهای بنیادین بین اسلام و مسیحیت داشت و این تبادل نظر را حافظ سلامت و ثبات سیاسی جامعه دانست.

‌ آیت الله مبلغی نیز در این دیدار گفت: با  وجود اینکه مسیحیت، یهودیت و اسلام سه دین ابراهیمی هستند و سرمنشا همه این ادیان یکی است ولی خداوند متعال ما را به دوستی و روابط حسنه با مسیحیان تشویق کرده و علت این امر را هم عدم حس استکباری در بین مسیحیان است که این خود امری مهم و سازنده بشمار می رود و تجربه ما نیز که سالها بصورت تخصصی در این حوزه فعالیت می کنیم نشان می دهد که شاخصه بارز مسیحیان مخالفت با کبر و خودپرستی است که بسیار باارزش است.

مبلغی در ادامه افزود: ایران یکی از قدیمی ترین کشورهای غرب آسیا (خاورمیانه) است که بر روی موضوع همزیستی مسالمت آمیز ادیان بصورت تخصصی کار می کند و ما بیش از ۳۰۰ کلیسا در سراسر ایران داریم که آزادنه رسوم دینی خود را بجای می آورند. غرور آفت همه ادیان است و ما در هر لباس و مذهبی که باشیم نباید از هواهای نفسانی پیروی کنیم و فروتنی زیباترین لباس برای بشریت است و قطعا جز خاضعین وارد بهشت نمی شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =