وزیر خارجه بوش از تروریسم اقتصادی آمریکا حمایت کرد

نیویورک- ایرنا- وزیر خارجه دوم جورج دابلیو بوش از تروریسم اقتصادی آمریکا علیه ایران و کره شمالی حمایت کرد و آن را برای دست برتر در مذاکرات مفید دانست.

کاندولیزا رایس روز یکشنبه در گفت وگو با شبکه خبری سی بی اس آمریکا درباره اینکه آیا جمهوریخواهان توانسته اند چهار محور شرارتی که معرفی کرده بودند را مهار کنند، این مطلب را مطرح کرد.

وی افزود: شما می بینید کسانی را که در شرایط بسیار خاصی عقب نشینی می کنند. بیایید منصف باشیم. وقتی صحبت از برخی مسائل مربوط به سیاست خارجی می شود، من یک دهه پیش با آنها سر و کار داشتم ، شما باید به خاطر اینکه دولت فعلی آنها را به عهده گرفته اند، اعتبار دهید.

وزیر خارجه اسبق آمریکا با اشاره به کره شمالی، ادامه داد: هیچ کسی نتوانسته است مشکل کره شمالی را حل کند. من مشکلی در نحوه عملکرد آنها(دولت ترامپ) ندارم.

رایس اضافه کرد آنها به درستی بر روی ایران که او "خطرناکترین و مختل کننده ترین رژیم در خاورمیانه" نامید، فشار می آورند.

 وی اظهار کرد: من با مذاکره با ایرانی ها مشکلی ندارم. من یکی از کسانی بودم که در سال 2006 مذاکره با ایرانی ها را مطرح کردم اما زمانی باید این کار انجام شود که شرایط درستی وجود داشته باشد.

وزیر خارجه آمریکا در دوران جورج بوش پسر ادامه داد: یکی از مشکلاتی که من فکر می کنم در مذاکرات بالقوه با طالبان در افغانستان وجود دارد، همین است. تردیدی نیست که در نهایت باید با همه طرف ها بنشینید و صحبت کنید اما وقتی که یک مذاکره دارید که به نظر می رسد طالبان حتی قصد ندارد دولت مشروع منتخب دموکراتیک و قانون اساسی افغانستان را به رسمیت بشناسد، باید به عقب برگردید و بگویید آیا اکنون زمان واقعی برای مذاکره است؟

وی اضافه کرد: وقتی که از موضع قدرت مذاکره می کنید، خوب است؛ همانگونه که فکر می کنم ما با ایرانی ها یا کره شمالی ها انجام خواهیم داد چرا که تحریم ها اقتصاد آنها را تضعیف خواهد کرد.

وزیر خارجه تندروی جورج بوش اظهار کرد: وقتی که شرکا یا دشمنانتان فکر می کنند که دست برتر را دارند، که به نظر می رسد طالبان اینگونه فکر می کند چرا که آنها فکر می کنند ما می خواهیم از شرایط بد خارج شویم، فکر می کنم که شما باید توقف کنید و بگویید که اکنون ممکن است زمان مذاکره نباشد.

دونالد ترامپ که تصور می کرد در آستانه یک پیروزی دیپلماتیک در افغانستان قرار دارد، گفت‌وگوی محرمانه‌ای را با سران طالبان و افغانستان در کمپ دیوید تدارک دیده بود اما گروه طالبان در همان روز عملیات تروریستی انجام داد که به کشته شدن چندین نفر از جمله یک سرباز آمریکایی و 12 سرباز ناتو منجر شد.

این مساله باعث شد تا ترامپ، این گفت‌وگوها را لغو کند و بگوید مذاکره با طالبان برای او مرده است.

جورج دابلیو بوش 18 سال پیش با شعار مبارزه با تروریسم به افغانستان لشکرکشی کرد اما تا کنون نتوانسته است، صلح و امنیت را به کشور بازگرداند.
بنابر اعتراف های مقامات آمریکایی، سازمان ملل و اسناد موجود، آمریکا برای مقابله با نفوذ شوروی سابق، نیروهای افغانی که به عنوان مجاهدین نامیده می شدند را تجهیز می کرد که کاندولیزا رایس وزیر خارجه دولت بوش، در این باره هیچ اظهار نظری نکرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =