۲۴ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۲۸
کد خبرنگار: 1255
کد خبر: 83476528
۰ نفر

برچسب‌ها

جلد اول اطلس بیماری‌های نادر منتشر شد

تهران- ایرنا- جلد اول اطلس بیماری‌های نادر با عنوان «بیماری‌های ژنتیکی و مادرزادی» به همت شورای علمی بنیاد بیماری‌های نادر ایران و در ۸ بخش منتشر شد.

این کتاب در ۸ بخش ناهنجاری‌های اسکلتی عضلانی، ناهنجاری‌های با تظاهرات پوستی، کروموزومی، سیستم عصبی، قلبی و گردش خون، چشم، گوش صورت و گردن، سیستم ادراری و ناهنجاری‌های چندگانه منتشر شد که توصیف، شیوع، علت، علائم بالینی، تشخیص، پیش آگهی، مدیریت و درمان ۵۷ نوع بیماری نادر در ایران  را در بر دارد.

حمیدرضا ادراکی، مدیرعامل و عضو کمیسیون پزشکی بنیاد بیماری‌های نادر درباره این کتاب گفت: جلد اول کتاب  اطلس بیماری های نادر به بیماری های ژنتیکی و مادرزادی پرداخته است و با توجه به اطلاعاتی که از بیماران و مراجعان به کلینیک بیناد بیماری‌های نادر و سامانه سبنا دریافت می‌شد، شورای علمی بنیاد تحقیقات خود را روی این بیماری ها متمرکز کردند.

ادراکی افزود: مجموعه کتاب‌های اطلس بیماری های نادر ایران در نهایت به ۴ جلد خواهد رسید که جلد دوم آن به بیماری های متابولیکی نادر می پردازد.

مهدی نوروزی، معاون علمی پژوهشی بنیاد بیماری های نادر نیز درباره این کتاب اظهار داشت: اطلس بیماری های نادر، مرجع و راهنمایی مهم برای پزشکان، دانشجویان رشته‌های مختلف پزشکی و اساتید دانشگاهی است. در سال ۱۳۹۲ نیز بنیاد بیماری های نادر ایران به همت زنده یاد علی داودیان و به کمک دانشگاه علوم پزشکی ارومیه به چاپ اطلسی برای بیماری های نادر اقدام کرده بود.

نوروزی بیان کرد: آن زمان این کتاب با توجه به تشخیص تقریبی تنها ۵۸ نوع بیماری نادر در کشور، مرجع مناسبی تلقی می شد، اما امروز به همت بازماندگان آن مرحوم و تلاش‌های بخش علمی و انفورماتیک بنیاد تاکنون ۳۱۶ نوع بیماری نادر در کشور شناسایی شده که در دسته بندی‌های جدید اطلس بیماری های نادر به صورت مفصل توضیح داده می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =