۲۴ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۴۸
کد خبرنگار: 1464
کد خبر: 83476432
۰ نفر

برچسب‌ها

نخستین بازارچه آموزش صنایع‌دستی مهریز گشایش یافت

یزد- ایرنا- نخستین بازارچه دائمی آموزش صنایع‌دستی مهریز با هدف ترویج خانواده‌ها به استفاده از هنرهای دستی و ایجاد اشتغال برای افراد جویای کار امروز یکشنبه در ۱۰ غرفه در محله تاریخی مهرپادین مرکز این شهرستان گشایش یافت.

در این غرفه‌ها صنایع‌دستی شامل تنورسازی،قلم‌زنی روی مس، کارروی چوب، چاقوسازی، سبدبافی، سنگ‌تراشی، گیوه‌دوزی و ترکه‌بافی آموزش داده می‌شود.

همچنین برخی محصول صنایع‌دستی منطقه برای گردشگران داخلی و خارجی به قیمت مناسب و تحت نظارت میراث‌فرهنگی به فروش می‌رسد.

تاکنون رشته‌های صنایع دستی چاقوسازی، سنگ‌تراشی و ترکه بافی این شهرستان با ۲۰ فعال در فهرست آثا ملی ثبت شده است.

سایر رشته‌های فعال شهرستان را گیوه‌بافی، تخت‌کشی، قالی‌بافی، معرق‌کاری، منبت‌کاری، سرمه‌دوزی و کار روی چوب و شیشه تشکیل می‌دهد.

صنایع دستی نوعی محصول است که در آن لوازم تزئینی و کاربردی تنها با استفاده از دست یا ابزار ساده ساخته شود، معمولاً این کلمه به روش‌های سنتی تولید کالا اطلاق می‌شود. لوازمی که به صورت تولید انبوه و یا با ماشین آلات مختلف ساخته شوند جزو صنایع دستی نیستند.

بدون‌شک این آثار با معرفی فرهنگ و آداب و رسوم هر منطقه، نقش مهمی در ایجاد اشتغال و تولید پایدار و توسعه دارد و باید بیش از گذشته برای احیای آن تلاش شود.

مهریز که بنای اولیه آن را به مهرنگار دختر انوشیروان ساسانی به قبل از اسلام نسبت می‌دهند ۶۰۰ اثر تاریخی و فرهنگی دارد که تاکنون ۱۰۰ مورد آن در فهرست آثارملی به ثبت رسیده است.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری مهریز در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد.

۷۵۴۱/ ۲۰۴۷

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =