۲۴ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۴۶
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 83476354
۰ نفر

برچسب‌ها

هند از افزایش موارد نقض آتش بس توسط پاکستان ابراز نگرانی کرد

دهلی نو-ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه هند روز یکشنبه ضمن ابراز نگرانی از افزایش موارد نقض آتش بس توسط پاکستان اعلام کرد که سال جاری ارتش پاکستان بیش از ۲ هزار بار آتش بس با هند را نقض کرده است.

نشریه " تایمز او ایندیا" روز یکشنبه به نقل از راویش کومار سخنگوی وزارت امور خارجه هند گزارش داد:  ما نگران افزایش موارد نقض آتش بس از سوی نیروهای پاکستانی و همچنین کمک به تروریست ها برای نفوذ به خاک هند و هدف قرار دادن مناطق غیر نظامی هستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه هند همچنین اعلام کرد که در موارد نقض آتش بس از سوی پاکستان، ۲۱ شهروند هندی کشته شده اند.

وی توضیح داد: در سال جاری ۲ هزار و ۵۰ مورد نقض آتش بس بدون دلیل از سوی پاکستان اتفاق افتاده است که در این حملات ۲۱ هندی کشته شده اند. ما به طور مکرر از پاکستان درخواست کرده ایم که به توافق نامه آتش بس سال ۲۰۰۳ پایبند باشد و صلح و ثبات را در امتداد خط واقعی کنترل و مرزهای بین المللی حفظ کند. نیروهای هند در مقابل نقض آتش بس های بی دلیل بیشترین خودداری را از خود نشان داده اند.

تنش ها میان هند و پاکستان پس از تصمیم دولت هند برای لغو اصل ۳۷۰ قانون اساسی این کشور و تقسیم ایالت جامو و کشمیر به دو بخش جامو و کشمیر و لاداخ افزایش یافته است.

هند و پاکستان در سال 2003 میلادی توافق آتش بس در مرزهای جامو وکشمیر را امضا کردند. هر دو کشور هند و پاکستان مسوول نقض مکرر آتش بس میان دو کشور در امتداد خط واقعی کنترل در کشمیر هستند.

عملیات هوایی هند در خاک پاکستان در اسفند سال گذشته، سرنگونی دو فروند جنگنده هندی توسط پاکستان، حادثه تروریستی چندماه پیش در منطقه «پولواما» علیه نیروهای هندی و تصمیم دهلی نو برای لغو امتیازات ویژه منطقه جامو کشمیر، از جمله تنش های سیاسی- نظامی اخیر میان دو کشور به شمار می رود.

بخشی از کشمیر درخاک هند و بخشی دیگر درخاک پاکستان قراردارد. هر دو کشور ادعای مالکیت بر تمام کشمیر را دارند که این موضوع یکی از علل اصلی مناقشه دیرینه میان دهلی نو و اسلام آباد از زمان استقلال پاکستان از هند در سال 1947میلادی تاکنون است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =