۲۴ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۵۷
کد خبرنگار: 2843
کد خبر: 83476225
۰ نفر

برچسب‌ها

۴۲ باند تهیه و توزیع موادمخدر در دام پلیس فارس افتادند

شیراز-ایرنا- ۴۲ باند بزرگ مواد مخدر از ابتدای سال جاری تا کنون در دام پلیس فارس افتادند ، در این مدت ۸ هزار و ۳۴۰ نفر قاچاقچی دستگیر شدند ، بیش از ۲۵ تن انواع مواد افیونی،کشف و ضبط شد و ۱۹۰ میلیارد تومان کالای قاچاق توقیف گردید.

سردار سرتیپ دوم رهام بخش حبیبی فرمانده انتظامی فارس روز یک‌شنبه در نشست خبری در جمع خبرنگاران به تشریح عملکرد پلیس فارس در سال جاری پرداخت و در ابتدا مواد مخدر را پدیده‌ای دانست که استعمار و قدرت‌های سلطه گر برای تسلط بر جامعه ما برنامه ریزی کردهاند.

سردار حبیبی با بیان اینکه مواد مخدر تبعات سوء امنیتی،اجتماعی،روانی و فرهنگی بین مردم بصورت گسترده بوجود می‌آورد ادامه داد: ضروری است درخصوص مواد مخدر اطلاع رسانی برای خانواده‌ها انجام شود و همچنین برنامه ریزی برای مبارزه با سوداگران مرگ نیز صورت گیرد و به همین دلیل نیروی انتظامی عزم خود را جزم کرده و پای کار آمده است.

وی اضافه کرد: سه شب گذشته در یک عملیات مسلحانه در شهرستان نی‌ریز، بیش از یک تن مواد مخدر از یک خودرو که از مرز شرقی وارد فارس شده بود کشف و متهمین نیز دستگیر و تحویل مقام قضائی شدند.

او از افزایش ۱۶ درصدی کشفیات مواد مخدر در فارس طی سال جاری خبر داد و عنوان کرد: از ابتدای سال ۹۸ تاکنون ۴۲ باند بزرگ مواد مخدر در استان فارس منهدم و ۵۰۵ خودرو و ۴۲ دستگاه موتور سیکلت در این رابطه کشف شده و ۸ هزار و ۳۴۰ نفر قاچاقچی ،توزیع کننده و حمل کننده مواد مخدر نیز دستگیر و مجموعا بیش از ۲۵ تن انواع مواد مخدر در این استان کشف و ضبط شده است.

۷۴ پرونده کلان قاچاق کالا

این مقام انتظامی در بخش دیگری از سخنان خود فارس را استانی در مسیر قاچاق کالا دانست و گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون هزار خودرو در ارتباط با قاچاق کالا توقیف و نزدیک به ۲ هزار متهم در این رابطه دستگیر شدند که ۷۴ پرونده در این باره نیز ویژه و کلان بوده است.

وی اظهار داشت: کالاهای قاچاق کشف شده از ابتدای سال ۹۸ تاکنون ۱۹۰ میلیارد تومان ارزش‌گذاری شده که ۲۳ درصد نسبت به سال قبل افزایش نشان می دهد.

فرمانده انتظامی فارس: سرقت‌های خرد در فارس افزایش داشته است

فرمانده انتظامی فارس  در ادامه سخنان خود افزود: تعداد سرقت خرد در ۵ ماهه نخست امسال در استان فارس افزایش داشته و به همین نسبت نیز مبارزه با سارقین با شدت بیشتری پیگیری شده است،لذا ۳۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کشفیات اموال مسروقه در این استان بیشتر شده است.

سردار حبیبی بیشتر باندهای سرقت فارس را سازماندهی شده در سایر استان‌ها عنوان کرد که داخل فارس شده و نسبت به سرقت منازل و خودرو اقدام می کنند و گفت: از ابتدای سال ۹۸ تاکنون ۳۰ باند سارق در فارس شناسایی و ۷۸ نفر در این خصوص دستگیر شده که به ۷۱۰ فقره سرقت اعتراف کرده و اموال نیز به صاحبین بازگشت داده شده است.

فرمانده انتظامی فارس ادامه داد: در خصوص سرقت به عنف با اسلحه سرد در خیابان شامل گوشی قاپی و .... تعداد زیادی در سطح فارس شناسایی و دستگیر شدند و همچنین ۶ باند ویژه سرقت به عنف در این استان دستگیر و اموال به صاحبین بازگردانده شده است.

این مقام مسوول اضافه کرد: ۷۶ خودرو که در سال جاری سرقت شده نیز در پنج ماهه نخست امسال کشف و سارقین نیز دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.

فرمانده نیروی انتظامی استان فارس از اجرای طرحی برای ارتقاء امنیت اجتماعی در سطح شهرها و خصوصا شیراز نام برد که در قالب آن شب گذشته ۱۶ نفر سارق دستگیر شده اند که این افراد به ۱۱۱ فقره سرقت اعتراف کرده و همچنین۱۰ قبضه اسلحه،۴۳ قبضه سلاح سرد  و ۱۱ دستگاه خودرو از این افراد کشف و ۳۰۰ نفر اتباع بیگانه نیز در این رابطه دستگیر شده است.

کاهش ۶ درصدی آمار فوتی تصادفات فارس

او در ادامه این نشست خبری به تصادفات و آمار آن از ابتدای سال جاری تاکنون اشاره کرد و گفت: با رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی توسط شهروندان ۶ درصد آمار فوتی در این مدت کاهش داشته و همچنین ۱۴ درصد کاهش تعداد مجروحین و ۱۰ درصد کاهش تصادفات در استان طی این مدت حاصل شده است که امیدوارم با فرهنگ سازی این روند کاهشی تداوم داشته باشد.

وی عدم توجه به جلو،تخطی از سرعت مطمئنه و خستگی و خواب آلودگی را به ترتیب بیشترین علل تصادفات فارس عنوان کرد و از سرنشین خودروها نیز درخواست کرد که در هنگام رانندگی و خستگی و عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی به راننده تذکر دهند.

فضای مجازی باب ارتباط نامشروع

فرمانده انتظامی فارس در بخش دیگری از سخنان خود ورود مردم به فضای مجازی را روز به روز بیشتر دانست و همچنین به این موضوع اشاره کرد که ارایه خدمات دستگاه های مختلف نیز به فضای اینترنت سوق پیدا کرده و در پی آن آسیب ها در فضای مجازی نیز افزایش یافته است.

حبیبی افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون ورود به فضای مجازی در فارس ۴۹ درصد افزایش یافته و همچنین۲۳ درصد نیز جرائم این حوزه نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشتر شده و لذا همه کسانی که می خواهند به فضای مجازی ورود پیدا کنند باید اطلاعات کافی در این زمینه داشته و آسیب های این فضا را نیز بشناسند.

او اظهار داشت: سرقت در فضای مجازی زیاد شده و همچنین ارتباطات نامشروع در در این محیط مجازی نیز افزایش یافته است و آسیب‌هایی غیرقابل جبرانی برای خانواده ها به بار آورده است.

والدین به دانش آموزان آگاهی دهند

وی بخشی از سخنانش در این جلسه را به نزدیکی زمان بازگشایی مدارس اختصاص داد و گفت: در این ایام ورود خانواده ها و فرزندان آنها به اجتماع بیشتر خواهد شد لذا باید ضمن مدیریت درست آن هوشیاری خانواده ها نیز بیشتر شود،پلیس نیز طرح های ابتدای مهر را آماده کرده و نیروی انتظامی در این ایام در کنار خانواده ها خواهد بود تا امنیت جامعه را افزایش دهد.

وی تاکید کرد: خانواده ها نیز باید به جای اسکورت کردن فرزندان از مدرسه تا منزل، آگاهی لازم و کافی را به آنها آموزش دهند و همچنین نسبت به آسیبی که در سال گذشته وجود داشته و بعضی خانواده ها از خودروهای شخصی و ... بعنوان سرویس مدرسه استفاده کرده و در پی آن مشکلاتی بروز کرده نیز هشیار باشند و بدون آگاهی و هماهنگی با مدارس از این کار اجتناب کنند.

حرمت خانواده جوان خرمبیدی را نگه داشتیم

حبیبی در خصوص مرگ جوان خرم بیدی که گفته شده در آگاهی این شهرستان رخ داده و طی هفته های گذشته حاشیه هایی را به دنبال داشته نیز گفت: با پدر این جوان شخصا صحبت کردم که فردی بسیار با ادب بود و به همین دلیل نیروی انتظامی احترام این خانواده را نگه داشت و از انتشار بسیاری مسائل و موضوعات خودداری کرد و به همین دلیل هجمه‌های زیادی علیه پلیس در فضای مجازی شکل گرفت.

وی ادامه داد: تاکنون به این نتیجه نرسیدیم که پلیس به این فرد آسیبی رسانده باشد اما همچنان منتظر نظر نهایی پزشکی قانونی هستیم که در حال بررسی است اما اجازه نمی‌دهیم کسی بخواهد از این فضا سوء استفاده کند.

وی تاکید کرد: رسانه های رسمی باید در این شرایط کمک رسان باشند چون ۹۰ درصد مطالبی که در فضای مجازی و از سوی کانال و گروه ها و شبکه های اجتماعی منتشر می شود دروغ است.

قتل زنجیره ای در کار نیست

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص کشته شدن یکی از ماموران ناجا و مسئله‌ای که قتل‌های زنجیره ای در فسا عنوان شد نیز گفت: پلیس آماده است برای حفظ امنیت جان مردم،جان خود را فدا کند و روند پرونده ماموری پلیسی که اخیرا کشته شده نیز در حال بررسی و طی مراحل قانونی مانند سایر پرونده ها است و در خصوص قتل‌های زنجیره ای در فسا نیز باید بگویم که از زمانی که من آمده و مسئولیت دارم چنین موضوعی در کار نبوده است.

اسلحه در منزل نگه ندارید

حبیبی در بخش پایانی سخنان خود دلیل بسیاری از قتل ها در استان فارس را اختلافات خانوادگی و در معرض و دسترس بودن اسلحه گرم دانست و گفت:۹۰ درصد قتل‌ها اینگونه رخ می دهد و بعضی به نگهداری اسلحه در منزل افتخار می کنند اما باید کسانی که اقدام به این کار کرده و یا برای شکار و ....اسلحه ای با مجوزهای قانونی در منزل دارند آن را حتما در جای امن نگهداری کنند.

در پایان این نشست خبری نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز به همراه خبرنگاران و تعدادی از فرماندهان انتظامی این استان به بازدید از مواد مخدر و کالاهای قاچاق کشف شده در سال جاری و تعدادی از متهمین دستگیر شده که در محوطه ساختمان فرماندهی انتظامی فارس آورده شده بود پرداختند.

۹۸۷۳ /۶۱۱۳

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها