۲۴ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۴۹
کد خبرنگار: 1051
کد خبر: 83476129
۰ نفر

برچسب‌ها

رایزنی‌ها برای بازگشایی مرز سومار ادامه دارد

کرمانشاه- ایرنا- استاندار کرمانشاه با تاکید بر اینکه مباحث بازارچه‌های مرزی باید با احساس مسئولیت بیشتری در استان دنبال شود، از ادامه رایزنی‌ها برای بازگشایی مرز سومار خبرداد.

به گزارش ایرنا، هوشنگ بازوند روز یکشنبه در کمیسیون ویژه مرز استان کرمانشاه اظهار داشت: مباحث بازارچه های مرزی استان جدی است و باید کسانی که در بازارچه ها مسئولیت برعهده دارند وظیفه خود را بخوبی انجام دهند.
وی اضافه کرد: با تعطیلی مرز سومار جمعی از کارگران بیکار شده و خساراتی بر استان وارد آمد و فشار تعطیلی مرز سومار بر خسروی اضافه شده است.
بازوند تاکید کرد: کسانی که در بازارچه ها مستقر هستند وظیفه خود را بخوبی انجام دهند. باید حساسیت ها را رعایت کنیم و اگر طرف مقابل بر موضوعی حساسیت دارد به آن دقت کنیم.
استاندار کرمانشاه گفت: در بازارچه و مرز شوشمی به عنوان یکی از پنج مرز رسمی استان باید زیرساخت ها فراهم شود. این مرز می‌تواند فرصت بسیار خوبی برای بهره مندی مردم منطقه و استان باشد. در صورت نیاز، اعتباراتی را برای تجهیز امکانات مرز شوشمی تخصیص خواهیم داد.
وی اظهار داشت: در مرز شوشمی حتما باید تردد مسافر صورت بگیرد. با مذاکراتی که با دولت اقلیم کردستان شده قرار است مجوز تردد مسافران از ۲ استان کردنشین عراق داده شود. از این فرصت باید استفاده شود تا مردم از مرزهای رسمی سودی داشته باشند. بازگشایی مرز مسافری به طور قطع برای استان ما عوایدی دارد.
بازوند گفت: مسئولیت مبادلات مرزهای رسمی بر عهده معاونت امور اقتصادی استانداری قرار گرفته که مسائل را دنبال و پیگیری کند.تا زمانی که مرزها شکل رسمی خود را می گیرد، این معاونت دنبال کننده مسائل آن خواهد بود.
گذرگاه مرزی سومار- مندلی حدود یک ماه پیش به دستور نخست‌وزیر عراق بسته شد.

مرز  سومار در فاصله پنج کیلومتری شهر سومار قرار دارد و فاصله این شهر با گیلانغرب ۶۷ کیلومتر است.
فاصله سومار در نوار مرزی جمهوری اسلامی ایران با شهر مندلی عراق ۱۵ کیلومتر است.
بخش سومار در فاصله ۹۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است و با عراق ۸۶ کیلومتر مرز مشترک دارد.
این بخش دارای ۲ شهر سومار و نفت شهر و ۱۳ روستا است.
در آن سوی مرز و در عراق، نزدیک ترین شهر به سومار، شهر مندلی از توابع فرمانداری بلدروز است.
بازارچه مرزی سومار فاصله حمل کالا به بغداد را کوتاه‌تر کرده و عمده کالا از این معبر به استان‌های شرقی عراق صادر می‌شود.

۸۰۶۶