مشق عشق، نگاره‌هایی از کربلای حسینی

سمنان- ایرنا- کتاب «مشق عشق»، تابلویی از واقعه عاشورا مجموعه آثار تایپوگرافی عاشورا از تولیدات دفتر هنرهای تجسمی حوزه هنری سمنان، اثر «مهدی حاجی‌محمدی فریمانی» است که توسط حوزه هنری استان سمنان به چاپ رسیده است.

در یادداشت ابتدای این کتاب آمده است: «عاشورا تابلوی تمام‌نمای مظلومیت در همه ادوار تاریخ است، مظلومیتی که با سرخی خون بهترین بندگان خدا، از گلوی تشنه فرات تا عمق گودال قتلگاه، عشق و آزادگی را، فریاد و ایثار و جوانمردی را به بشریت هدیه نمود. حادثه کربلا از لحاظ ابراز عشق، فداکاری، شجاعت و ستیز با ظلم و جور در تاریخ بشر، بی‌نظیر بوده به گونه‌ای که این حادثه عظیم در طول تاریخ، سرمشق قیام ملت‌های مسلمان و حتی غیر مسلمان در برابر قدرت‌های سلطه‌گر و زورگو بوده است.»

در قسمت دیگر از این یادداشت می‌خوانیم: «قدم زدن و به تصویر کشیدن این راه سرخ، وظیفه ای است بس دشوار که همواره بر دوش هنرمندان با تعهد و دلباخته آفرینندگان این حماسه بزرگ، سنگینی کرده و می‌کند.»

کتاب «مشق عشق» شامل ۳۰ پوستر به همراه ۳۰ حدیث از حضرت امام حسین (ع) به ۲ زبان فارسی و عربی است که به همراه یک حلقه لوح فشرده ارائه شده است.

کتاب «مشق عشق» از تولیدات دفتر هنرهای تجسمی حوزه هنری استان سمنان، در ۶۸ صفحه و با تیراژ ۲ هزار نسخه در قطع رحلی، از سوی حوزه هنری استان سمنان توسط انتشارات سیمیا هنر، در آذر سال ۱۳۹۰ منتشر شده است.

درباره نویسنده

مهدی حاجی‌محمدی فریمانی، متولد ۱۳۴۸ شاهرود، دارای لیسانس گرافیک و فوق لیسانس نقاشی، عضو صنف طراحان گرافیک ایران، عضو واحد گرافیک حوزه هنری تهران، عضو انجمن خوشنویسان ایران، استاد هنرهای اسلامی دانشگاه تربیت مدرس، استاد گرافیک دانشگاه علم و فرهنگ، مدرس کارگاه تخصصی گرافیک حوزه هنری استان سمنان و طراح و مدیر هنری است.

۷۳۴۲/۷۴۰۸