۲۴ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۰۱
کد خبرنگار: 821
کد خبر: 83475842
۰ نفر

برچسب‌ها

مالزی و روسیه روی ریل همکاری های نظامی

تهران- ایرنا- برخی گزارش های رسانه ای حاکی از آن است که مالزی قصد دارد برای ایجاد تعادل در دیپلماسی خود با چین و آمریکا بخشی از تسلیحات مورد نیاز خود را از روسیه خریداری کند و همچنین روابط تجاری اش را با این قدرت آسیایی افزایش دهد.

نشریه تحلیلی آسیا تایمز روز یکشنبه با انتشار گزارشی نوشت : ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی در راس یک هیات عالی رتبه هفته گذشته با شرکت در مجمع اقتصادی شرق (EEF) در ولادی وستک روسیه از فرصت برای بررسی افزایش سرمایه گذاری های دو جانبه و همچنین تقویت پیوندهای دفاعی میان کوالالامپور- مسکو استفاده کرد.

پنجمین مجمع اقتصادی بین‌المللی شرق با شرکت هیات‌هایی از دهها کشور جهان به مدت سه روز 13 تا 15 شهریور در شهر بندری ولادی وستک خاور دور روسیه برگزار شد.

ماهاتیر در سخنانی در این رویداد مهم اقتصادی گفت: تلاش های روسیه برای توسعه فعالیت های اقتصادی می تواند به معنای افتتاح یک بازار جدید برای مالزی باشد و سرمایه گذاران مالزی اگر به دنبال فرصت های اقتصادی بیشتری در منطقه هستند می توانند از این موقعیت استفاده کنند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه  نیز دراین مجمع در سخنانی" توسعه روابط اقتصادی کشورش با خاور دور را برای تعامل عمیق تر با اقتصادهای آسیا و اقیانوسیه را از اولویت های این کشور" دانست.

نیو استریت تایمز روزنامه پرتیراژ مالزیایی در این زمینه گزارش داد: سفر سه روزه ماهاتیر در هفته گذشته به روسیه نشان داد که کوالالامپور به دنبال مشورت های دفاعی سطح بالا ، از جمله معاملات هواپیماهای ساخت روسیه است.

مالزی پس از جنگ تجاری آمریکا – چین که دونالد ترامپ آن را به راه انداخت ، درصدد متنوع سازی روابط اقتصادی خود با کشورهای دیگر از جمله روسیه برآمد. درحال حاضر چین نخستین شریک تجاری مالزی و اکثر کشورهای جنوب شرق آسیاست محسوب می شود.

رسانه های آسیایی پیشتر اعلام کردند که روسیه درحال بررسی ارائه پیشنهاد خرید روغن پالم از مالزی درقبال فروش 10 فروند هواپیمای میگ ان 29 MiG-29N به نیروی هوایی سلطنتی این کشور است.

مالزی از شرکای مهم روسیه در عرصه فنی - نطامی است و در دو دهه اخیر میلیاردها دلار انواع تسلیحات بویژه هواپیماهای نظامی از این کشور خریداری کرده است. این کشور جنوب شرق آسیا  در سال 2003 نیز  با انعقاد قراردادی با روسیه 18 فروند جنگنده جت سوخو 30MKM را خریداری کرد.

محمد سبو وزیر دفاع مالزی ،در ماه ژوئیه گذشته (خرداد) گفت که تنها چهار فروند از 28 فروند هواپیمای روسی که متعلق به مالزی است همچنان قادر به پرواز است و مابقی دارای مشکلات فنی بوده و نیاز به  قطعات یدکی مورد نیاز دارند.

طبق گزارش های رسانه ای ، "ویکتور کلادف" مدیر همکاری های بین المللی و سیاست های منطقه ای شرکت دولتی Rostec ، یکی از افراد موثر در تقویت روابط دفاعی روسیه و مالزی در دوره 22 ساله قبلی نخست وزیری محمد بود . وی بتازگی از سوی ولادیمیرپوتین به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهوری برای تقویت روابط دو جانبه با مالزی انتخاب شد که انتظار می  با روابط دوجانبه مسکو- کوالالامپور را ارتقا دهد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =