بودجه یک میلیارد دلاری کشورهای عضو اکواس برای مبارزه با تروریسم

تهران - ایرنا - ۱۵ کشور عضو اجلاس فوق العاده کشورهای عضو جامعه اقتصادی غرب آفریقا (اکواس - ECOWAS) متعهد شدند تا یک میلیارد دلار برای مبارزه با تروریسم در غرب آفریقا اختصاص دهند.

خبرگزاری "آل اَفریکا" با اعلام این خبر افزود، رهبران این ۱۵ کشور در این اجلاس که از روز جمعه در اوآگادوگو" پایتخت بورکینافاسو با هدف بررسی رشد ناامنی ها با محوریت مقابله با افراط گرایی و مبارزه با تروریسم برگزار شد، متعهد شدند تا یک میلیارد دلار برای مقابله با تهدید رو به رشد فعالیت های شبه نظامیان و تروریسم از جمله القاعده و داعش در این منطقه اختصاص دهند.

براساس این گزارش، "ژان-کلود کاسی برو" رئیس کمیسیون اکواس تاکید کرد که این کمیسیون تصمیم گرفته است تا با تخصیص یک میلیارد دلار هرچه سریع تر به لحاظ مالی به تلاش‌های مشترک برای مبارزه با تروریسم بپیوندد.

این مقام در سخنانی پس از نشست غیرعلنی این اجلاس همچنین از سازمان ملل متحد خواست تا ماموریت هیات صلحبانی "هیات ثبات‌سازی متحد چند بعدی سازمان ملل در مالی (MINUSMA) را که از ۲۰۱۳ راه‌اندازی شده است، تمدید و تقویت کند.

سازمان ملل متحد ماه ژوئیه اعلام کرد، حملات افراط گرایان به سرعت در غرب آفریقا در حال گسترش است و این منطقه باید تقویت واکنش خود به این تهدیدات را فراتر از تلاش‌های نظامی کنونی مدنظر داشته باشد.

اکواس شامل ۱۵ کشور غرب آفریقا از جمله بنین، بورکینافاسو، ساحل ‌عاج، کیپ ورد، گامبیا، غنا، گینه، گینه بیسائو، لیبریا، مالی، موریتانی، نیجر، نیجریه، سنگال، سیرالئون و توگو می شود که جمعیتی نزدیک به ۴۰۰ میلیون نفر را در بر می گیرد.

در چارچوب این اجلاس و پیش از برگزاری آن، روسای کشورهای عضو جامعه اقتصادی غرب آفریقا از روز جمعه برای هماهنگی اقدام های خود در برابر حملات افراط گرایانه از جمله در مالی، نیجر و بورکینا فاسو با یکدیگر دیدار کردند.

به گزارش اتاق فکر مرکز مطالعات بین المللی و راهبردی (CSIS)، حملات گروه های افراطی در این منطقه از سال ۲۰۱۶ همه ساله دو برابر شده و به ۴۶۵ مورد رسیده است.

«راک مارک کریسیتان کابوره» رئیس جمهوری بورکینافاسو می گوید: چندین سال است که کشورهای ما در معرض حملات تروریستی بی سابقه ای قرار گرفته اند. برای غلبه بر تروریسم در حوزه ساحل، عملیاتی کردن راهبرد توسعه و امنیت کشورهای بورکینافاسو، مالی، موریتانی، نیجر و چاد موسوم به  «گروه ۵» بسیار ضروری و فوری است.

«گروه ۵» متشکل از کشورهای ساحل شامل نیروهای نظامی بورکینافاسو، مالی، موریتانی، نیجر و چاد است که به پیشنهاد و با پشتیبانی فرانسه و با هدف مبارزه با تروریسم در منطقه آفریقا به ویژه منطقه ساحل تشکیل شده است.

نتایج رایزنی های «جی ۵» به قدری ضعیف است که «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد به تازگی گفته "ما در جنگ ساحل پیروز نمی شویم. "

«محمد بازوم» وزیر کشور نیجر که با این حال تلاش های سه کشور تحت تاثیر اقدام های تروریستی و افراط گرایی شامل مالی، بورکینافاسو و نیجر را برجسته می کند با تایید این مساله گفت: تهدیدها علیه این سه کشور متوقف نمی شود.

او با تاکید بر ضرورت حمایت از کشورهای تحت تاثیر تروریسم و افراط گرایی امیدوار است که کشورهای عضو «اکوواس» در این اجلاس همبستگی بیشتری از نظر تامین مالی و تجهیزات عملیاتی همانند هواپیما و بالگرد از خود نشان دهند.

در همین حال آکسفام از بزرگ ترین سازمان‌های بین‌المللی امدادرسانی برای ریشه‌ کنی فقر، گرسنگی و بی‌عدالتی که متشکل از ۱۵ سازمان در ۹۸کشور جهان است، اعلام کرده که اکنون در حوزه غرب آفریقا ۱۳ میلیون نفر به کمک نیاز دارند.

محققان، سیاستمداران، سازمان های غیردولتی و حتی نیروهای نظامی در یک مورد اتفاق نظر دارند و آن این که حل مساله افراط گرایی و تروریسم در حوزه ساحل "راه حل نظامی ندارد. "
هفته گذشته، روسای جمهوری مالی و نیجر در آستانه اجلاس فوق العاده کشورهای عضو جامعه اقتصادی غرب آفریقا با صدور بیانیه ای مشترک، از تصمیم خود برای تشکیل یک کمیته امنیتی مرزی به منظور مقابله با تهدید اقدام های افراط گرایانه در حوزه کشورهای ساحل آفریقا خبر دادند.

«ابراهیم ابوبکر کیتا» و «محمدو ایسوفو» روسای جمهوری مالی و نیجر گفتند که انتظار دارند اجلاس غرب آفریقا «محرکی»  برای بسیج بین المللی علیه افراط گرایی در حوزه کشورهای حوزه ساحل آفریقا باشد.

دو طرف در بیانیه مزبور خواستار ادغام ظرفیت ها و توانمندی های کشورهای خود برای مقابله با افراط گرایی شده اند.

شرایط در بورکینافاسو خصوصا در هفته‌های اخیر وخیم‌تر شده است.

حمله‌ای در اواخر اوت جان ۲۴ سرباز را گرفت که یکی از سنگین‌ترین حملات در تاریخ مبارزه این کشور علیه شبه‌نظامیان افراطی بوده است.

هفته گذشته نیز ۲۹ تن در حملات جداگانه در منطقه پر چالش آن واقع در شمال بورکینافاسو کشته شدند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =